20 EKİM 2019 EKONOMİK GÖRÜNÜM

0
183

Çok hareketli bir haftayı geride bıraktık. Önümüzdeki hafta da gerçekten hareketli günler bekleniyor. Dünyada birçok ülkede karışıklıklar devam ederken,iç piyasalarda gündem doğal olarak,Suriye’den ibaret. Trump’un diplomatik literatüre geçecek vasıftaki mesajları kamuoyuyla paylaşılıyor.Suriye’de 120 saatlik bir süre (5 gün ) içinde PYD terör örgütünün geri çekilmesi için süre verildi. PYD liler Işıd’ lıları serbest bıraktılar ve bunların nerede olduğu meçhul.Önümüzdeki hafta, 120 saatlik süre bitecek.Bütün bu gerilimli süreç, geçen hafta TL sının değer kaybına ve  borsada sert bir düşüşe neden oldu. Borsa, perşembe ve cuma günleri biraz toparladıysa da , oldukça kan kaybetti. Bazen siyasetçilerin borsada oynadıklarını düşünüyorum, geçmişte bunun ne kadar zararlı sonuçlar verdiğini görmüştük.

Geçen hafta ABD nin Halkbank’la ilgili bir açıklaması, borsada işlem gören bankacılık sektörü hisselerinde ağır kayıplara neden olduğundan, işlemlerde depo yükümlülüğü getirildi.

SPK tarafından Akbank (AKBNK.E), Garanti Bankası (GARAN.E), Halkbank (HALKB.E), İş Bankası (C) (ISCTR.E), Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB.E), Vakıfbank (VAKBN.E) ve Yapı Kredi pay piyasalarında 16 Ekim’den itibaren geçici olarak uygulanması amacıyla kararlar anımsatılarak, şu ifadelere yer verildi:

Satışta depo şartı, bir hisse senedini satmak isteyen yatırımcının, emri ileteceği an itibarıyla emri verdiği aracı kurumdaki hesabında o hisse senedinin bulunması zorunluluğunu getiriyor.

Depo şartı uygulamasında, yatırımcının sattığı miktar kadar hisse senedi takas yükümlülüğü (T+2) yerine getirilene kadar, yani sonraki ikinci işlem gününe kadar ilgili hesaplarda tutulmaya devam ediliyor.

Türkiye’de sadece Suriye ve güvenli bölge ile meşgulken, dünyada gerçekten de çok önemli olaylar oluyor. Örneğin, Hong-Kong’da aylardır süren protesto gösterileri devam ediyor. Gerilimin artması, Uzak Doğu ülkelerinin para birimlerini ve borsalarını etkileyebilir.Geçen hafta, Çin’in 3. çeyrek büyüme beklentisi %6 olarak beklentilerin altında olduğundan, Uzak doğu borsaları düştü.

ABD ‘ye yakın bir Meksika eyaletinde neredeyse iç savaş çıktı ve ordu birlikleri geri çekildi. Konunun bizimle ,ilgisi şu olabilir:gelişmekte olan piyasalar içinde yer alan Meksika’nın krizi ve ayrıca ABD nin konuyla ilgilenme olasılığı.Biraz Orta Doğu’yu bıraksalar da yakınlarıyla ilgilenseler? Avrupa’da Brexit oylamasının ertelenmesi ve ayrılıkçıların Barcelona’daki gösterileri de geçen hafta olan olaylardandı.Geçen hafta Türkiye’nin 4. çeyrek (Kasım-Aralık 2019) büyüme beklentileri yukarı yönlü revize edildi. Ben bu konuda daha iyimserim %1 i bulabilir, otomotiv sektöründeki satış beklentisi , ihracat ve turizm gelirlerindeki beklentiler nedeniyle.

TEILEN
Önceki İçerikDEPREM ÇANTASINDA NELER OLMALIDIR?