6 EYLÜL 2019 EKONOMİK GÖRÜNÜM

0
240

6 Eylül 2019 da yurt dışı başlıca ekonomik olaylarda Brexit konusu ve Hong Kong krizinin çözülmesi öne çıkıyor. İngiltere’nin  Brexit’le AB den ayrılması kesin görünüyor. İngiltere, AB den doğan ticari boşluğu çeşitli ülkelerle yaptığı ticari anlaşmalarla doldurmaya çalışıyor.

İtalya’da hükümet kuruldu.Euro bölgesi 2. çeyrekte(Nisan-Haziran 2019)% 1.4 büyüdü.

Almanya’da sanayii üretimi, artış beklentilerinin aksine binde 6 oranında azaldı. Buna karşılık, Temmuz 2019 da ABD fabrika siparişleri %1.4 oranında artış gösterdi. ABD de özel sektör istihdamında da beklentilerden biraz daha fazla artış oldu.

Hong Kong’da haftalardır protesto gösterilerine neden olan, suçluların Çin’e gönderilmesine ilişkin olan yasa tasarısı geri çekildi. Uzakdoğu piyasaları ,bu konudan pozitif etkilenecektir.

FED 31 Temmuzda 11 yıl sonra faizleri 25 baz puan yani binde 25 (%0.25)oranında indirdi. 17-18 Eylül’de bir toplantısı daha olacak ve beklentiler, faizleri indirmesi yönünde.

Önümüzdeki dönemde ABD –Çin dış ticaretinde vergi yükseltmeleri gündemde olacak.ABD –Çin arasındaki, Ekim’de yapılacak. O Zamana kadar, karşılıklı olarak gümrük vergileri alınacaktır,çeşitli ürürn fiyatlarında artışlar kaçınılmaz olacaktır.Aşağıda ABD Hazine bonolarını elinde tutan ülkeler yer alıyor.Haziran 2019 daki durum genel olarak stabilitesini koruyor:

ABD hazine bonolarını elde tutan başlıca ülkeler:

Japonya 1122,9
Çin 1112,5
İngiltre 341,1
Brezilya 311,7
İrlanda 262,1
İsviçre 232,9
Luxemburg 231

ABD varlıklarını ağırlıklı olarak Japonya ve Çin elde tutuyor.

TÜFE Ağustos 2019 da yıllık %15 oranında arttı. Beklentilerin biraz altında  olan,enflasyon, son 15 ayın en düşük değerine inmiş oldu. Eylül de yapılacak olan TCMB para piyasası kurulunda faiz indirimi olabilir. Enflasyon, artan doğalgaz, elektrik, temel gıda fiyatları , Eylül’de okul harcamaları gibi dönemsel etkilerle Eylül 2019 da yüksek olabilir.

Türkiye ekonomisi açısından ümit verici bir gelişme ise, İstanbul’un dünya çapında en çok turist gelen 8. yer olması. Gelecek yıl İstanbul limanının açılacak olmasıyla turist sayısında daha fazla artış olacaktır.

. Bazı ekonomik veriler ise:

-Temmuz 2019 da trafiğe kayıtlı olan araç sayısı, bir önceki yıla göre %30 oranında azaldı.

-Bankacılık sektöründe tahsili gecikmiş alacak oranı Temmuz 2019 da %4.4 oldu. Gerçek rakamın daha yüksek olabileceği,alacaklarını factoring şirketlerine düşük bedelle satan bankacılık sisteminde bilançolarda görünmediğini söyleyebilirim.

-Otomotiv ve ticari araç satışları Ocak-Ağustos döneminde bir önceki yıla göre %45,66 oranında azaldı.

Haziran 2019 da madencilik ve taşocakçılığı  sektörü ,Haziran 2018 e göre %4.8 oranında arttı. İmalat sanayi sektörü ise %4.6 oranında azaldı.

Dikkatimi çeken bir şirket haberini veriyorum.Şirket tavsiyesi niteliğinde değildir,yatırım amaçlı kullanılamaz:

“OCAK 2019 da THY tarafından yapılan açıklama aşağıdadır:

  • 1 MİLYAR DOLAR SATIŞ GELİRİ HEDEFLENİYOR

THY, 2019 yılında toplam akaryakıt tüketiminde yüzde 8 – 9 artış öngörüldüğünü, 2019 yılı hedge dahil ortalama jet yakıtı maliyetinin ton başına 715 dolar civarında olmasının beklendiğini bildirdi. Yaklaşık 14,1 milyar dolar tutarında satış geliri elde edilmesi hedefleniyor.Yakıt hariç birim giderlerde yüzde 3- 5 arasında artış bekleniyor. Konsolide EBITDAR marjının yüzde 22 – 24 arasında olması hedefleniyor”

THY tarafından 4 Eylül’de yapılan açıklama ile hedefler revize edildi.iki açıklama arasında karşılaştırma yapamadım. Açıklamaları aynen verdim.Sadece yakıt giderlerinde bir azalma olacak.

 4 Eylül açıklaması ise şöyle:

“Ortaklığımız Yönetim Kurulunca kabul edilen 2019 yılı revize hedef ve beklentileri aşağıdaki gibidir:

Trafik Gelişimi

  • 2019 yılında iç hatlarda 31 milyon; dış hatlarda 45 milyon olmak üzere toplam 76 milyon yolcu taşınması hedeflenmektedir.
  • 2019 yılında %7 civarında artış ile yaklaşık 1,5 milyon ton kargo taşınması hedeflenmektedir.
  • Kapasite artışının %4 civarında olması, yolcu doluluk oranının ise %81-%82 aralığında gerçekleşmesi beklenmektedir.

Finansal Gelişim (Konsolide)

  •  2019 yılında toplam akaryakıt tüketiminde %6 civarında artış öngörülmektedir.
  • 2019 yılı hedge dahil ortalama jet yakıtı maliyetinin ton başına 690 USD civarında olması beklenmektedir.
  • Yaklaşık 13,4 Milyar USD tutarında konsolide satış geliri elde edilmesi hedeflenmektedir.
  • Yakıt hariç birim giderlerde  %7-%9 arasında artış beklenmektedir.
  •  Konsolide EBITDAR marjının %22-%23 arasında olması hedeflenmektedir.”

. Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Ulaşmış olduğunuz bu site kapsamındaki gerek sözel gerekse de grafik bilgiler ulaşılabilen ilk kaynaklardan iyi niyetle ve doğruluğu, geçerliliği, etkinliği velhasıl her ne şekil ve surette olursa olsun herhangi bir karar dayanak oluşturması hususunda herhangi bir teminat, garanti oluşturmadan yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla toplanmıştır.