BERN

0
1250

 

İsviçre’nin başkentidir. Tarihi 1191 de Dük Berchtold von Zahringen’in Aare yarımadasında şehrin sembolü olan bir ayıyı öldürmesine kadar dayanan bu güzel şehirde zaman durmuş gibidir. Saat kulesi (Zytglogge) şehrin ilk kapısıydı.

 

13.yy da şehrin 2. Kapısı olan Kafgturm inşa edildi. Orta çağın sonlarında Bern, Alplerin kuzeyinde yer alan güçlü şehirlerden birisiydi.1405 te şehrin çoğu yandı ve yeniden inşa edildi. 1848 de parlamento tarafından İsviçre’nin başkenti ilan edildi. Bundeshaus (Parlamento) binası Floransa Rönesans stilinde inşa edilmiştir. Bern’de 141.000 kişi yaşamaktadır. Mayıs-Eylül arası ortalama 15 derece, Ekim-Nisan arası ise ortalama  8 derecedir.
booked.net
Tramvay  yolunun ortasında yaklaşık 100 adet olan çeşme bulunmaktadır. Kış uzun sürdüğünden, dükkanların önünde kemerli yollar bulunur. Bir zamanlar Kramgasse sokağında sadece antikacılar, kuyumcular ve halıcılar varken, şu anda dünyanın meşhur markaları bulunuyor. İsviçreliler geçmişlerine çok bağlıdırlar. Tanıdığım bir İsviçreli aile evinde atalarından kalma antika mobilyalarla birlikte, antikaya benzetilmiş mobilyalar kullanıyordu. Zevk meselesi tabii ki. Bern’de yer alan başlıca mağazalar Globus,Loeb dir.

MÜZELER

Bern Sanat Müzesi,1879 ‘da açılmış olup;51000 in üzerinde tablo, belge,çizim, fotoğraf ve filmi bulundurmaktadır. 15.yy dan itibaren İsviçre sanatını ve 19.ve 20.yy. empresyonistler, sürrealistler ve kübistlerin eserlerini barındırmaktadır.

Holdler Strasse 8-12 Bern

www.kunstmuseumbern.ch

Bern Tarih Müzesi, Einstein Müzesiyle birlikte İsviçre’nin ikinci büyük müzesidir. Taş devrinden başlayarak, Keltler,Romalılar,Ortaçağ ve Napolyon döneminden 19.ve 20.yy a kadara uzanır. Einstein müzesi, bilim adamının orjinal belgeleri ve mektuplarını bulundurmaktadır.

www.bhm.ch/en

Paul Klee’nin 400 kadar eseri modern bir binada sergilenmektedir.

www.spk.org

Parlamento binasının önünde yerel ürünlerin satıldığı açık pazar bulunur. 28.11.2016 da Zibelemarit (Zwiebelmarkt) soğan pazarı isimli etkinlik düzenlenmiş, sanırım her yıl aynı dönemde yapılıyor. İsviçre’de 30 yıl kadar önce iklim koşulları ağır olduğundan, sadece soğan, patates ve elma yetiştiriliyor ve yerel ürünler ithallere göre çok daha pahalı satılıyordu. İsviçreliler çok tutumlu olmalarına rağmen, yerel ürünlerine normalin 5 katına kadar ödeyip satın alabiliyorlardı.

Bern ‘de birçok ülkenin büyükelçiliği bulunur.

Türk Büyükelçiliği:

www.bern.be.mfa.gov.tr

Lombachwegg 33 bern

Hükümet ve devletle ilgili işlemler için İsviçre’nin her yerinden bürokratlar otellerde konakladıklarından, toplantı dönemlerinde otel fiyatları olağanüstü yüksektir. Parlamento’dan Aare nehri kıyısındaki Marzili bath (plaj) görülmektedir. Bu nedenle parlamenterlerin toplantıları hiç aksatmadıkları da söyleniyor . İyi yüzme biliyorsanız yazın nehirde yüzebilirsiniz, suların Alplerdeki buzullardan geldiğini hatırlatayım.

Şehirdeki başlıca çeşmeler ve bulundukları sokaklar aşağıda yer alıyor:

 

BERN’DEKİ ÇEŞMELER ,TEMALARI VE BULUNDUKLARI SOKAKLAR

ÇEŞMENİN ADI TEMASI SOKAĞI
Pfeiferbrunnen Müzisyen Spitalgasse
Schützenbrunnen Tacir Marktgasse
Anna-Seiler Brunnen Anna Seiler
Zahringerbrunnen Zahringer anısına Kramgasse
Simsonbrunenn Samson
Mosesbrunnen Musa-on emir Münsterplatz
Kinderfresserbrunnen Çocuk yiyen adam Kornhausplatz
Münzbrunnen Swarstorstarsse

 

Pfeiferbrunnen:Çeşmenin üstündeki heykelde gayda benzeri bir alet çalan müzisyenin yanında altın bir kaz yer almakdır.Birçok çeşme-heykel gibi Hans Gieng tarafından 16.yy da yapılmıştır.

Simsonbrunnen:İncilde yer alan bir hikayeye dayanmaktadır. Samson’un ayaklarında altın rengi bir arslan yer almaktadır.

Moses brunnen çeşmesi1544 yılında yapılmış, 1790-91 de onarılmıştır. Heykelde Musa 10 emri elinde taşımaktadır.

Zahringerbrunnen:Bern’in kurucusu olan Berchtold von Zahringer anısına 1535 te yapılmıştır. Heykelde ayakta bir ayı,yürüyen 2. bir ayı görülmektedir.

 

Bern de birkaç gün konaklayacaksanız, civarını da görmek isterseniz, tavsiyem trenle veya araç kiralayarak Thun ve İnterlaken’i görmenizdir. Thun’dan küçük gemiye binerek tekne gezisi yapılabilir. İnterlaken ise çok turistik bir kasaba olup, Jungfrau(Genç Kız) isimli zirvenin en güzel göründüğü yerdir. Buradan telefrikle Jungfrau’nun zirvesine çıkılabilir. Zirve deniz seviyesinden 3454 mt. Yüksektedir.Thun,Bern’in 30 km. güneyinde göl kıyısında yer alan ve harika manzarası olan bir kasabadır.Trenle çok sık seferler  bulunmakta ve 50 dakikada ulaşılmaktadır.Bern’den 60 km. mesafede olan İnterlaken –Ost istasyonuna sabah 6 dan gece 23 e kadara tren bulunmaktadır.İnterlaken’deki otel fiyatları dönemsel olarak çok yüksek veya makul fiyatlarda olabiliyor.

www.raileurope.com/europe-travel-guide/switzerland/bern/train-station/bern-bahnhof-train-station.htmlBERN

www.jungfrau.ch

Burada James Bond sergisi de bulunuyor.İnterlaken’den scillthorn’a da çıkabilirsiniz.

www.schilthorn.ch

Bern’den karayoluyla gidilebilecek çok güzel bir rota da Gruyers köyü=Gravyer peynirlerinin üretildiği çok güzel bir köy,Leman gölü kıyısındaki Chateu de Chillion ve yine göl kıyısındaki Lozan dır.. Lozan anlaşması buradaki bir otelde imzalanmıştır. Göl kıyısında yer alan otelde bir sergi salonunda detaylı bilgiler yeralmaktadır.