BORSAYA YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN TAVSİYELER

0
583

1.BORSA’DA OYNANMAZ,YATIRIM YAPILIR. Bunu asla unutmayın. Borsa,uzun dönemli bir yatırım aracıdır. Kısa dönemli al-sat larla tesadüfî olarak para kazanabilirsiniz.BU ŞEKİLDE PARA KAZANABİLMENİZ İÇİN ÇOK DONANIMLI OLMANIZ VE TEKNİK ALTYAPINIZIN ÇOK İYİ OLMASI GEREKİYOR.

2.BORSAYA KÜÇÜK YATIRIMCI DA GİREBİLİR.SADECE ÇALIŞACAĞINIZ ARACI KURUM VEYA BANKANIN DAHA AZ KOMİSYON ALMASI,YATIRIM TAVSİYELERİNDE SİZİ ZARARA SOKMAMASI LAZIMDIR. BİR TAVSİYEM DE ŞU:KREDİ KULLANMAYIN,KREDİ KULLANMAYIN,KREDİ KULLANMAYIN.

Küçük yatırımcının da büyük yatırımcının da bazı hakları vardır.Senetleriniz Takasbank’ta saklanır,yıllık olarak cüz’î bir komisyon alınır. Aracı kurum-banka batsa bile,hisse senetlerinizin belirli bir tutarı güvence altındadır.

3.Arkadaş,eş-dost tavsiyesiyle senet almayın. Hiç bir zaman bütün birikiminizi tek bir senede bağlamayın.Muhtemelen senedin son sahibi olup, yıllarca beklersiniz.Benim tavsiyem şu:önce dersinize çalışın. Alacağınız senet hakkındaki yorumları okuyun.Hisse senetleri hakkında yorum yapabilmek için bir banka veya aracı kurum çatısı altında çalışıyor olmak ve SPK tarafından tescillenmiş sınavları geçmek gerekiyor. Ben her ne kadar Sermaye Piyasası Yüksek Lisansına ve Finans doktorasına sahip olsam da, bir kurum bünyesinde çalışmadığımdan, senetler hakkında açık açık şunu al-bunu sat diyemem.Bunu yapanlar da suç işliyorlar.Zaman zaman temel ve teknik analiz veriyorum.Aşağıda sermaye piyasaları hakkında çeşitli siteler yer alıyor:

spk.gov.tr Bu sitede haftalık bülteni her hafta sonu okuyun.

investing.com

bigpara.com

kap.org. tr Bu sitede yer alan şirket haberleri, borsada anlık etkilere bile neden olabiliyor.

www.borsagundem.com.tr Bence günlük olarak takip edebilirsiniz.

www.isteyatirim.com.tr

Para ve Ekonomist dergileri ve diğer ekonomi dergileri her hafta sonu alınarak, pazartesi günü seans açılışına kadar,okunmuş olmalıdır.

4.Temel analize çalışın. Yılda 4 kere 3 er aylık dönemler halinde bilançolar açıklanıyor.Bilançosu beklentilerden iyi çıkan şirketler ,bilançonun açıklandığı gün %5-10 oranlarında artabiliyor.Veya sâdece bizim borsaya özgü bir durum bu:biz zaten bunu bekliyorduk diyerek kâr realizasyonu yapanlar var.

5.Teknik analize çok iyi çalışın.

İkili dip formasyonu   YÜKSELİŞ

İkilitepe formasyonu DÜŞÜŞ

omuz baş omuz formasyonu DÜŞÜŞ

Ters omuz baş omuz formasyonu YÜKSELİŞ ANLAMINA GELİR.

 

ikili-zirve formasyonu düşüşü göstermektedir. Her ne kadar temel analize güvenseniz de, borsamızda teknik analize güvenen bir çok yatırımcı vardır.

5.Bütün yumurtaları aynı sepete koymayın Paranızı 5’e bölün. Size hemen gerekmeyecek 1/5 i yani           %20 si ile hisse senedi alabilirsiniz. Kısaca 100 liranızın 20 TL si ile.Ancak, en az 3 farklı sektörün en iyi 3 hisse senedini.  BİST100 de bile yer almayan hisse senetlerinden uzak durun. Bu senetlerin içinde de mutlaka iyileri vardır,şahsen ben BİST 30 dan şaşmamak gerektiğini düşünüyorum.

6.Seans saatleri

 

içinde paranızı birkaç kez döndürebilirsiniz. Bunu gün içinde bir alım satımla başlatmanızı öneriyorum. Seans başlangıcında  X hisse senedi 15 tl. ise, alımınızı birkaç kademe alttan yazın. Örneğin 14.5 . Alımınızı kontrol ederek “fiyat iyileştirmesi” yapabilirsiniz.Fiyat iyileştirdiğiniz için ufak bir komisyon ödersiniz. fiyatlar çıkıyorsa, fiyatı 14.8’e yükselterek, bekleyin.Gün içinde bu fiyatı görürse, alırsınız.Fiyat iyileştirmesi alımlarda biraz daha yüksek fiyat, satışlarda ise, biraz daha düşük fiyat anlamına gelmektedir.Profesyonel “kumarbaz”lar,ki yatırımcı olduklarını iddia ederler, alımla birlikte zincir emirle satış,algolitmalar oluşturarak sonsuz sayıda alış-satış yaparlar.Bunu yapabilmeniz için uzun yıllardır borsanın içinde olmanız gerekir,ayrıca bence borsa bir yatırım biçimidir,kumarhane değildir.

7. Bazı banka ve aracı kuruluşlar,çağa henüz adapte olamadıklarından, takastan para gelmesini iki gün bekleyip, sonra işlem yaptırırlar. Bunlarla çalışmayın.Diyelim ki senedi sattınız, Takasbank parasını iki iş günü sonra saat 4 ten sonra hesabınıza geçirir. Bu kadar beklerseniz, çok para kaybedersiniz.Senedi sattığınız gün, ne yapacağınıza dair bir stratejiniz olmalıdır. Yerine hangi kâğıt,kaç TL den alınacak, veya likit B tipi fon mu alınacak,Hazine bonosu mu alınacak bunları net olarak önceden belirlemiş olmalısınız.