CİLT LEKELERİ İÇİN ÖNERİLER

0
1354

AŞAĞIDA YER ALAN METİN,KİŞİSEL DENEYİMLERİME DAYALI OLUP,SADECE TAVSİYE NİTELİĞİNDEDİR.METNİN KISMEN VEYA TAMAMEN KOPYALANARAK,BAŞKA BİR SİTEDE KULLANILABİLMESİ İÇİN ,KAYNAK GÖSTERİLMESİ (www.gulozer.com) GEREKMEKTEDİR.

 

CİLT LEKELERİNE KARŞI YAPILABİLECEKLER:

Cildimde çıkan bir leke,birden siyahlaşarak, gittikçe genişlemeye başladı. Yıllarca dermatologlara bir servet ödedim ve hiçbir sonuç alamadım. Sonuçta, kendi bulduğum çeşitli yöntemlerle lekeyi yok ettim. Sizden ricam şu: önce ilk maddeleri dikkatlice okuyun ve aynen uygulayın. Mesela, şapka takın diyorsam eğer, bunun elbette bir nedeni vardır. Eğer şapka takmam derseniz, uygulanacak olan ilaçların da maskelerin de hiçbir faydası olmayacaktır. Ya da yaz kış evinizde bile güneş koruyucu sürün diyorsam eğer, bunu kendim uygulayarak sonuç aldığım için böyle olması gerekiyor. Güneş ışınlarının çok güçlü olduğu, sam yelinden dolayı durup dururken lekelendiğiniz Ağustos ayının ilk günlerinde koruyucu sürün ve dışarı çıkmamaya çalışın. Şimdi maddeler halinde sıralıyorum. Dikkatli okuyun , umarım sonuç alırsınız:

1.Aşağıda yazacağım reçeteler, yeni çıkmış lekeler içindir.En fazla beş yıllık lekelerde işe yarayabiliyor. Kullandığınız marka güneş kremleri, jeller,güneş yağları da leke yapabiliyor. Eğer leke yaptıysa, atın ve farklı markalar deneyin .Doğum lekelerinde işe yaramıyor.Doğum lekeleri için farklı bir şey duydum,çok ilginç bir kocakarı ilacı,onu ayrıca yazmayı düşünüyorum.

2.ilk olarak, lekeli bölgelerinizi güneşten korumalısınız. Şapka takmalısınız, geniş kenarlı olan ve açık renkli(tercihan beyaz) .Şapka güneş ışıklarını tamamen kesmeli,delikli olmamalıdır. Siperlikli kasketler ve küçük şapkalar, lekenizi korumayacağı gibi, daha da büyümesine neden olabilir.Böyle şapkaları estetik amaçlı kullanabirsiniz, ama lekeleriniz geçmez.

3.Yazın sabah epilasyon yaptırıp güneşe çıkarsınız, korkunç geçmeyen lekeleriniz olur. Bu nedenle, mutlaka gerekiyorsa,akşam yaptırın. Cildinize güneş koruyucu krem sürün ve hemen güneşe çıkmayın.

4.Ağustos ayında ayın ilk 10 gününde  eyyüel bahur denen dönemde kesinlikle dışarı çıkmayın, güneşlenmeyin ve denize girmeyin. Lekelenirsiniz.

5.Cildiniz pembe-beyaz ise, açık renk tene sahipseniz, peelingi sadece kışın 1.5-2 ayda bir yaptırabilirsiniz .Peeling güneş ışınlarının yoğun olduğu dönemlerde cildi lekelendirir. Lazer, cilt ütületme, cilde enjeksiyon gibi işlemler de yaz aylarında yaptırılırsa, leke nedenidir.

6.Lekenizi yok etmek için bu kadar uğraştıktan sonra , inatla başka lekeler çıkartmak için uğraşmayın.

Cildinize fondötenler sürüp, güneşe çıkmayın, leke yapmış olan eski ürünlerinizi bitirene kadar kullanmayın.

Denize girerken makyaj yapmayın, hem komik olursunuz hem de lekelenirsiniz. Dermatologların verdiği ahalı kremler,cildi soyduğu için, yazın kullanılmamalıdır. Ayrıca bu kremlerin havayla temas ettiği zaman rengi Kahverengi oluyor, kullanılmaması gerekiyor

 

Lekelere çözüm için birkaç reçete veriyorum. İlk olarak bir maske,bu maskeyi haftada bir yapabilirsiniz. Bir aktardan toz beyaz kil alın.2 çorba kaşığı toz beyaz kile ,1 çay kaşığı spriluna(yeşil toz yosun) u elma sirkesi ile macun haline getirerek, cildimize sürüyoruz ve 5 dk. bekliyoruz. Bir parça pamuğa gülsuyu döküyoruz ve bununla cildimizi kızartmadan yavaş hareketlerle temizliyoruz. Kesinlikle cildimizi hırpalamadan ,ovalamadan ve kızartmadan maskeyi temizliyoruz.Maskeyi yaptıktan sonra bir süre güneşe çıkmıyoruz. Spriluna pek bulunmuyor, astronomik rakamlar istiyorlar. Almanız gereken sadece 10 gr. Kilosu 300 Tl ye sadece Üsküdar’da bulabildim.

Lekeleriniz için her gün yaz kış evinizde bile uygulamanız gereken reçete şu:

Seba med markasının SPF 30 veya 28 güneş kremi yaz-kış haftanın her günü lekeli yere sürülecek. Bu kremin ne yazık ki sahteleri de var,ve sahteleri leke yapabiliyor. Gerçeğini anlamanız için cilde süreceksiniz,beyaz bir tabaka kalırsa,muhtemelen gerçektir.Seba med i bir hafta sürdükten sonra, bir gün de Madecassol yara merhemi sürülecek. Cilt kızarır veya pembeleşirse, haftada 1 gün madecassol sürülmeyecek. Tekrarlıyorum:Hergün seba med, haftada 1 gün madecassol(cilt kızarırır pembeleşirse sürülmeyecek)

2.seba med yerine, çinkolu cilt kremi de kullanılabilir.Eczanelerde bulunuyor.

YUKARIDA YER ALAN METİN,KİŞİSEL DENEYİMLERİME DAYALI OLUP,SADECE TAVSİYE NİTELİĞİNDEDİR. METNİN KISMEN VEYA TAMAMEN KOPYALANARAK,BAŞKA BİR SİTEDE KULLANILABİLMESİ İÇİN ,KAYNAK GÖSTERİLMESİ (www.gulozer.com) GEREKMEKTEDİR.