DEPREM ÇANTASINDA NELER OLMALIDIR?

0
230

Türkiye, aktif fay hatlarının bulunduğu bir ülkedir. Deprem olasılığının yüksek olduğuna göre deprem anında bulunduğumuz yeri hemen terk edebilmemiz için zorunlu ihtiyaç maddelerinin bulunduğu bir deprem çantası yakınlarımızda olmalıdır. Deprem çantasının olabildiğince hafif ve elinizin ulaşabileceği yakınlıkta olması gerekli.

Hazır deprem çantaları satılsa bile, kendinizin deprem çantanızı hazırlamanız daha mantıklıdır:

deprem anında ve uzun süre elektriklerin kesik olma ihtimaline karşı mutlaka pilli fener ve pilli radyo, yakınlarınızla haberleşmek için telsiz , içme suyu, kullandığınız ilaçlar, gözlükler ,pamuk, yarabandı, oksijenli su , batticon ,yanık merhemi ve aklınıza gelen ilaçlar. konserve gıda bisküi. Yukarıda Akut un önerileri var, yazın battaniye gerekmez,battaniye yerine çok hafif ısı kaybını engelleyici bir şey var, onu kullanabilirsiniz.(hipotermi battaniyesi)

hipotermi (soğuk havada vücut ısısının aşırı düşmesi)ile ilgili bilgiler de şöyle:

depremden sonra elektrik, doğalgaz kesileceğinden, içme suyu da kirlenebileceğinden,temiz su bulundurmanız, cep telefonunuzun şarj edilmiş olması önem taşıyor. 1999 depreminde göçük altında kalan bazı kişiler, cep telefonu sayesinde sağ olarak bulunabildiler.,bu nedenle cep telefonunuz hep yanınızda bulunsun.

bir ilkyardım çantası hazırlayıp, deprem çantası içinde yer almasını sağlayın.

depremde yaralanmamak çok önemliymiş, bu nedenle masa altına gizlenme

ve üst katlara doğru çıkma öneriliyor. Depremde çok fazla sayıda insan yaralanabileceğinden, kan bulmak, veya hastaneye ulaşmanın sorun olabileceğini unutmayalım.Basit ilk yardım kurallarını bilmeniz, hem kendi hayatınızı hem de başkalarının hayatını kurtarabilir. En ufak sarsıntıda kendimizi tehlikeli yerlerden aşağı bırakıp, sakatlamamız da önemlidir.

Bazı depremler gece olduğundan, hem deprem çantasının hem de şarj edilmiş cep telefonunuzun yakınınızda bulunması çok iyi olabilir.Umarım bir daha büyük bir deprem yaşamayız, ama tedbirli olmak iyidir.