DÜNYA BANKASI “EMTİA PİYASALARI”RAPORU ÜZERİNE

0
1676

 

Dünya Bankası’nın Ocak 2016 da yayınlanan “ Commodity Market Outlook “ Raporu’na göre;2016 yıl sonunda petrolün  varil fiyatı 37 dolar olarak tahmin edilmektedir. Ekim 2015 projeksiyonlarında, 2016 yıl sonunda petrolün varilinin 51 dolara yükselebileceği tahmin edilmekteydi. Petrol fiyatları 2015 yılında %47 oranında düşmüştü.

Petrol fiyatları 27.1.2016 tarihinde 32 dolar düzeyindeyken; yıl sonuna kadar arz-talep dengesinin oluşmasıyla 37 doları görebileceği öngörülüyor. Dünya Bankası’nın raporuna göre,petrol üreticileri şimdiye kadar olan zararlarını telafi etmek için, üretim maliyetlerini kısmak ve ek kapasitelerle piyasaya girebilirler. Kişisel görüşüm, Ortadoğu’daki siyasi istikrarsızlıklar 2016 yıl sonuna kadar petrol fiyatlarını belirleyici olabilir. Ayrıca, petrol piyasasına İran’ın ambargo faktörünü bertaraf ederek girmiş olması , fiyatları tam tersine düşürücü bir etki yaratabilir.

Dünya Bankası Raporuna göre, sadece petrol fiyatları değil; emtia fiyatları da gelişen piyasalardaki talep daralması, büyüme oranlarının düşmesi nedenleriyle ,2016 yılında düşebilecektir.Tarımsal ürün piyasalarındaki fiyatların ise, yüksek stoklar ve düşük enerji maliyetleri gibi nedenlerle; bir önceki yıla göre %1.4 oranında düşebileceği tahmin edilmektedir.