EFES CELSUS KÜTÜPHANESİ

0
2551

MS 100-110 yılları arasında Gaius Iulius Aquila tarafından babası  Sardes’li Tiberius Ceisus Polemaemes ‘in mezarı üzerine, onun anısı için yaptırılmıştı. Kütüphane M.S. 135’de Julius Aquila’nın mirasçıları tarafından tamamlandı. Celsus zeminin altına, mermer bir lahitin içindeki kurşun bir sandığın içine gömüldü.Yapılan kazılarda,kemikleri bulundu.Kütüphane, Romalı senatör, Asya Bölgesi Genel Valisi ve büyük kitap aşığı Celsus Polemeanus’un anısına inşa edildi.Kütüphane, Ceisus’un mezar odasının üzerine inşa edilmiş bir heroon (kahramanlık anıtıdır).Ceisus’un heykeli İstanbul Arkeoloji Müzesindedir. Kütüphanenin mimarı Romalı Vitruoya’dır.

CELSUS Polemaemes

Kütüphanenin ön cephesi sikenefons mimarisiyle özenle işlenmiş.Kütüphanenin girişinde 21 metre genişliğinde mermer bir avlu bulunuyor. Dokuz geniş mermer basamakla iki katlı galeriye çıkılıyor. Yuvarlak ve üçgen alınlıklar iki katlı çift sütunlarla destekleniyor. Ortadaki 2 sütun kenardaki sütunlara göre daha büyük sütun başlarına kirişlere sahip. Bu da sütunların birbirlerine gerçekte olduğundan daha uzak oldukları yanılsamasını uyandırıyor. Bu etkiyi artırmak üzere sütunların altındaki sütun tabanı, kenarlara doğru hafifçe aşağı sarkıyor.

Kütüphanede bulunan papirüslerin korunması için , nem koruyucu bir sistem bulunmaktaydı. Ayrıca, nemden korunma amaçlı iki sıra halinde duvar yapılmıştır. Kütüphane hakkında iki ayrı teori bulunuyor. İlki, MS 270 civarında bir depremle yıkıldığı ve bir daha inşa edilmediği, diğeri ise; MS 262 de Efes’e Got saldırısı sırasında , kitaplığın yakılıp sadece ön cephesinin sağlam kaldığıdır. MS 400 de ön cephenin onarıldığı düşünülüyor, cephenin bazı mermerleri ile çeşme yapıldı. Kütüphanenin önünde bir havuz, ayrıca filozofların konuşmalar yaptıkları bir platform bulunmaktadır. Kütüphanenin sol tarafında , sonradan özgürlüklerini kazanmış iki kölenin yaptırdığı anıtsal iki kapı yer almaktadır.1903 yılında kütüphane Avusturyalılar tarafından bulundu. Ön cephede yer alan heykeller 1972 yılında incelenmek üzere Viyana’ya taşındı ve halen oradalar. Şu anda Viyana’da bir Efes müzesi bulunuyor.. Efes antik kentindeki Celsus kütüphanesinde bu heykellerin kötü birer kopyaları bulunuyor.Bir gün orjinallerinin derhal iade edilmesi gerektiğini,eserlerin oldukları yerlere yakışacaklarını düşünüyorum. Heykellerin sembolize ettiği değerler ise şöyle sıralanıyor:

Sophia:Wisdom:Bilgelik,

Episteme:Knowledge:Bilgi-İlim

Ennoia:Intellegence:Zeka,

Arete:Virtue:Erdem

Kütüphaneyi yaptırmaya başlayan Aquila , kitaplığın bakımı ve yeni kitapların alımı için 25.000 dinarlık bir fon oluşturdu. 2000 dinar ilk yılın masrafları için ayrıldı.23.000 dinarlık anapara ile yıllık bakım,personel gideri, heykellerin çiçeklenmesi ve süslenmesi öngörülüyordu.

Efes antik kenti’ni gezeceklerin yaz aylarında şapka ,şemsiye bulundurmaları,yanlarına içecek su almaları önerilir. Antik kent içinde su satılmamaktadır. Aşağıdaki linkte yakın ilçe olan Selçuk iklimi güncel olarak yer almaktadır.Antik kentte çıkan buluntular Selçuk müzesinde görülebilir. Efes Müzesi’nde şu bölümler bulunmaktadır;

Efes Müzesi’nde şu bölümler bulunmaktadır;

1- Yamaç Evler Buluntuları Salonu
2- Çeşme Buluntuları Salonu
3- Yeni Buluntular ve Küçük Buluntular Salonu
4- Büyük Avlu
5- Mezar Buluntuları Salonu
6- Artemis Ephesia Salonu
7- İmparator Kültü Salonu
8- Küçük Avlu

Müze yılın 365 günü açıktır.

Ziyaret saatleri
Yaz Döneminde 08:00-19:00, Kış Döneminde  08:00-17:00’dir.

Tel: 0 232 892 6010-11 Fax: 0 232 892 7002