EKONOMİDE GÖRÜNÜM 17 HAZİRAN 2016

0
967

 

 

Uluslararası piyasalar 23 Haziran’da İngiltere’de yapılacak olan  Bretix referandumuna odaklanmış durumdalar. Referandum öncesi yapılan anketlerde AB yanlıları ve aleyhtarlarının yaklaşık olarak eşit oylara sahip olmaları; belki de İngiltere’nin AB ‘den çıkabileceğini gösteriyor. Bu durumda İngiliz ekonomisinin %10 veya daha fazla bir oranda küçülebileceği söyleniyor. 16 Haziran’da İngiliz İşçi partisine mensup bir milletvekilinin öldürülmesi kamuoyunda büyük tepki topladı. Bu üzücü olaydan sonra, İngiltere’deki siyasi partiler referandumla ilgili çalışmalarını durdurdular.

160615_polls_graphic

İngilizler genel olarak AB nin bir ekonomik birlik olmasını desteklerken, siyasi birlikten yana değiller. Öte yandan referanduma katılacakların yaş grupları da önem taşıyor. Yaşlı nüfus genellikle AB aleyhtarı iken, genç nüfus AB yanlısı.

Amerikan ekonomisinde dikkatle takip edilen FED  faizlerde bir değişiklik yapmayarak;0.25-0.50 aralığında tuttu. ABD de Kasım ayında yapılacak olan Başkanlık seçimine zaman olsa bile, Trump’un yabancılar aleyhine ve anti-islamcı söylemleri sürüyor. Geçen hafta Miami-Orlando’da bir Afgan göçmeninin 50 kişiyi öldürmesi, Trump tarafından kullanıldı, işin ilginç yanı ise; Trump’ın anti gey söylemlerinin de olması.Aşağıda FED kararlarının ve ABD ekonomisinin takip edilebileceği bir site yer alıyor.

http://www.federalreserve.gov/

Yurtiçi piyasalarda ise, BİST muhtemelen teknik analizciler ve kredi kullananların da etkisiyle sert düşüşler yapabiliyor. Altın dünya piyasalarının etkisiyle yükseliş trendinde, gerek aylık gerek yıllık bazda en yüksek getiriyi sağlayan yatırım aracı altın. Perşembe-Cuma günlerinde %3.1 yükselen altının alternatif yatırım araçlarının durgun gitmesiyle yükselişini bir süre daha sürdüreceğini düşünüyorum. Geçen hafta içinde karşılıksız çek yazanlara yeniden hapis cezasının getirilebileceği söylendi. Piyasada karşılıksız çek yazanlar ,cezaların da azalması, yargı sürecinin uzun sürmesi nedeniyle gittikçe artıyor.Çek kanunu metni için:

http://www.resmigazete.gov.tr

 

 

TEILEN
Önceki İçerik2016 İLK ÇEYREK BÜYÜME RAKAMLARI
Sonraki İçerikBRETIX