EKONOMİK GÖRÜNÜM 20 MART 2017

0
826

Geçtiğimiz haftanın en önemli olayı, Cuma günü kredi değerleme kuruluşu Moody’s in Türkiye’nin kredi notunu bir kademe düşürerek; durağandan negatife indirmesi oldu. Kredi notu Ba1 seviyesinde geldi. Moody’s e göre, Türkiye’nin büyüme görünümü zayıf, kamu maliyesi yavaşlayan ekonomik büyümeden olumsuz etkileniyor. Moody’s  24 Eylül 2016 da kredi notunu Baa3 ten Ba1 e düşürmüştü. Diğer kredi değerleme kuruluşlarının 2017 takvimlerine bakacak olursak; Fitch 27 Ocak 2017 ve 21 Temmuz 2017 de 2 not açıklayacağını, Standard&Poor’s 5 Mayıs ve 3 Kasım 2017 de 2 kere not açıklayacağını beyan etti.

Geçen hafta TL sı $ karşısında değer kazanan para birimleri arasında yer aldı. Pazartesi günü $/TL 3.62 seviyelerinde bulunuyor.1230 $/ons seviyelerinde bulunan altın fiyatları, son 2 haftanın en yüksek değerine ulaştı. Altın fiyatları, uluslararası piyasalardaki tahvil faizlerinden etkilenebilir.

BİST 100 endeksinden bazı hisse senetleri çıkarılırken, bazıları endekse dahil edildi. Banvit, Sasa, Yataş, Global Yatırım ve Erbosan BİST 100 endeksine alındı. Borusan, Eczacıbaşı  endeks kapsamından çıkarıldı. BİST te şirketlerin işlem hacimlerindeki yükseliş endekse dahil edilmelerini, buna karşılık işlem hacimlerindeki azalış endeks kapsamından çıkarılmalarını sağlıyor.

Önümüzdeki haftanın ekonomik olayları ise şöyle sıralanıyor:

21 Mart tarihinde ABD başkanı Trump’ın konuşması var. Aynı gün İngiltere’nin Şubat ayı enflasyon verileri açıklanacak. Ayrıca İngiltere MB Başkanı Carney konuşacak. Çarşamba günü ABD’de konut fiyat endeksleri ve şubat ayı konut satış rakamları açıklanacak.ABD nin petrol ve petrol türev ürünlerinin stoklarını eritmesi nedeniyle , bütün stok rakamlarında azalışlar bekleniyor. Çarşamba günü bu rakamlar da açıklanacak. Perşembe günü FED Başkanı janet Yellen konuşacak. Ayrıca binde 5 -6 yükseliş beklenen konut satışları açıklanacak.