EKONOMİK GÖRÜNÜM 20 ŞUBAT 2018

0
648

 

Dün ABD, Hong-Kong ve Çin piyasaları, Çin yani yılı nedeniyle kaplıydı. BİST günün ilk yarısında yükselirken, 2. seansta Avrupa borsalarındaki genel düşüşten etkilenerek, azaldı. BİST 100 günü 115882 den kapadı. Cuma gününe göre binde 56 azaldı. BİST 30 ve VIOP30 da sırasıyla binde 55 ve binde 57 oranlarında azalış gösterdiler. Bugün ise, Uzakdoğu borsalarının tamamı düşüş eğilimiyle açıldı.VIOP işlemleri de azalış eğilimiyle açıldı.

TCMB , özel sektörün kısa ve uzun vadeli borçlarını açıkladı. Özel sektörün kısa vadeli borcu 18.3 milyon ,  uzun vadeli borcu ise 220.6 milyon $ düzeyinde bulunuyor. Yeni bir düzenlemeye göre,1,5 milyon $ ve üzeri döviz borçlanması bulunan şirketlerin TCMB’na  bildirimde bulunmaları gerekiyor.

ABD’de Türkiye dahil 12 ülkenin çelik ithalatına %52 ye kadara yükselebilecek vergi uygulaması hakkında kanun teklifi hazırlandı. Teklif yasalaşırsa, Erdemir, Kardemir, İsdemir gibi üreticiler ,olumsuz yönde etkilenebilirler. Otokar, Bükreş Belediyesi tarafından açılan ihaleyi kazandığını açıkladı.

ABD ‘de tahvil ve hisse senedi piyasaları kapalıydı. Vadeli işlem piyasaları ise yükseldiler. Türkiye’de borç/GSYİH karşılaştırmasında diğer ülkelere göre daha düşük olduğu görülüyor.. Türkiye’de bu oran 1.5 katı. En yüksek borçlanma oranına yatırım fonları sahip. Döviz borçluluğunun artışı, borçlarda kırılganlığı artıracağından, kurlarda artışa, TL sının daha fazla kaybına neden olacaktır.. Döviz geliri olsa bile şirketler, 1.5 milyon $ ve üzeri döviz kredisi çekerlerse, durumu TCMB na bildirmek zorundalar. Kredilerin geri ödeme dönemleri ve ödenebilirlikleri önem taşıyor, bu dönemlerdeki büyük döviz ihtiyacı , kurları değiştirebilir. Şirketlerin döviz borçluluğunu zorlanmadan yerine getirebilmeleri için kaldıraçlı işlemler yapmaları bir yol olabilir.

 

Yurtdışı piyasalarda çeşitli veriler açıklandı. Japonya’nın ihracatı yıllık %9.3 ten %12 ye çıkarken, ithalatı %14.9 dan %7.9 a geriledi. Rakamlar, dış ticaret açığının daralacağını gösteriyor.

AB Merkez Bankası başkan yardımcılığı için İspanyol Guindos tek aday olarak görünüyor. 22-23 Martta durum kesinleşecek.

Suudi Arabistan, yurt içi ve yurtdışı ödemelerinde Ripple ile anlaştığını açıkladı. Acaba, dünyanın en zengin ülkelerinden biri, komisyonsuz işlem mi yapmak istiyor? İnançlarına göre faiz haram olduğundan, faizsiz islami bankacılık işlemleri yapılıyor. Ancak, her banka, her türlü işleminden komisyon alır ve başka türlü kar edemez.

Almanya’da koalisyon yapılacağı açıklandı. Ayrıca, Türkiye ile ilişkilerinde yumuşama sinyalleri var.Zew anketi verileri bekleniyor.( Almanya’nın büyüme beklentileri)