EKONOMİK GÖRÜNÜM 23.1.2018

0
696

Haftanın ilk günü BİST % 1.81 oranında yükselerek, günü 117.235den kapadı. Geçen hafta ise, Cuma günü hariç BİST ve gelişmekte olan ülkeler borsaları yükselişler gösterdi.  4. gününe giren Afrin harekatının ilk günlerinde dövizde hafif yükselişler oldu. TSK ‘nın Afrin harekatının Rusya ve Nato tarafından haklı görülmesi, jeopolitik risk olgusunu  ortadan kaldırıyor. Öte yandan Fransa,   BM Güvenlik konseyini toplantıya çağırdı.

Geçen hafta ABD de demokratlarla  cumhuriyetçilerin  oylarının başabaş olmasından dolayı bütçe onaylanmadı, Bu durum hükümetin kapanması ve kamu hizmetlerinin bir süre aksayabileceği anlamına geliyordu. Böyle durumlarda, kamu görevlileri, bütçe onaylanana kadar maaş alamıyorlardı. ve izinli sayılacakladı, ancak bu sorun ek ödenek tahsis edilmesiyle şimdilik çözülmüşe benziyor.

Türkiye’de konut satışlarıyla ilgili rakamlar açıklandı. 2017 de 1.409.314 adet konut satıldı.Bir önceki yıla göre %5.06 oranında arttı. 2016 da 18.391 adet olan yabancıya konut satışı,2017 de %20.89 oranında artarak;22.234 oldu. Konut satışlarının artışında, bazı müteaahitlerin sıfır faizli 60 ay, 0.74-0.84 faizle 120 ay vadeli satışları, bankaların konut kredisi faizlerinde kampanya yapmaları etkili oldu. Bu nedenle ipotekli satışlar bir önceki yıla göre %5.25 oranında arttı.

22 Ocak pazartesi günü KGF limitleri artıracağını açıkladı. Bankacılık sistemi, kredi plasmanı konusunda zorlanmaya başlasa da KGF, büyümeyi artırıcı yönde etkiliyor.

2018 de birçok halka arz bekleniyor. Halka arzlardan önce bilançolar iyi incelenir, iyi seçimler yapılırsa; yatırımcılar kar edebilirler. Yüksek borçlulukla yapılan halka arzlar (IPO )borç yükünü küçük yatırımcıya yıkmakta ve yıllarca kar etmeyen, temettü dağıtmayan hisseler  yatırımcıların elinde kalmaktadır. Halka arz edilecek hisselerin ,halen borsada işlem gören iştirakleri ve aynı sektörde bulunan hisseler de hareketlenebilir. 2018 Ocak ayında Safkar Ege Soğutmacılık SAFKR koduyla işlem görmeye başladı. 18-19 Ocak’ta talep toplanan Trabzon Limanı 15.5 TL den halka arz edildi. Muhtemelen bu hafta içinde işlem görmeye başlayacak. Senedin borsada işlem görmeye başladığı ilk 10 gün aynı fiyattan geri alım taahhüdü var.

2018 ‘de halka arz edilmesi planlanan bazı hisseler şöyle sıralanıyor. Enerjisa, Medical park, Memorial, Şok, Aselsan(ikincil halka arz),Penti, Aksa Doğalgaz,Nusr-et,Beymen,Türk Telekom iştirakleri 2018 de sağlık sektöründeki ve enerji sektöründeki halka arzlar olması, bu sektörleri hareketlendirebilir. Yeni halka arzlar piyasaya derinlik kazandıracak ve yeni yatırımcıların borsaya gelmesini sağlayabilecektir.

23 Ocak-26 Ocak tarihleri arasında açıklanacak olan başlıca ekonomik göstergeler:23 Ocak Salı günü,İsviçre’nin Aralık ayı işsizliği, İtalya’nın Kasım ayı işsizlik rakamları açıklanacak. Ayrıca, Euro bölgesinin %11 civarında beklenen Kasım ayı işsizliği de açıklanacak.

Geçen hafta en yüksek işlem hacmine sahip olan hisseler aşağıda yer alıyor:

Karsan 1.356 milyon adet ve haftada %2.08 oranında artmış. Senedin pozitif hareketinin yerli oto yapımındaki ortaklardan birisi olmasından kaynaklandığının düşünüyorum. Karsan’da yabancı yatırımcı yok.

Kard D 701 milyon adet işlem görmüş ve haftada binde 92 oranında artmış. Küçük yatırımcılar, düşük fiyatlı hisseleri tercih ediyorlar, ayrıca, demir-çelik fiyatlarındaki fiyat artışı, yüksek kar getirebilir. Sektörde bir grev olasılığı da var. Kard D de %51 oranında yabancı payı bulunuyor.

Zorlu enerji 541 milyon adet işlem görmüş ve haftada %1.77 artmış. Zorlu enerjide %8.31 oranında yabancı yatırımcı payı bulunuyor.

Global yatırım holding 367 milyon adet işlem görerek %15.46 oranında artmış. Artış , portföyünde bulunan liman hisselerinden kaynaklanmış olabilir.%14.05 oranında yabancı payı bulunuyor.

Emlak konut GMYO  309 milyon adet işlem görmüş ve %3.65 oranında azalmış.Hissenin %59.8 i yabancıların elinde , geçen hafta hem yerli hem yabancılar biraz satış yapmışlar.

THYAO,289 milyon adet işlem görmüş ve haftada %3.29 oranında azalmış.Yabancı payı,%64 ve geçen hafta yabancılar alırken, yerli yatırımcılar senet satmışlar.