EKONOMİK GÖRÜNÜM 24 TEMMUZ 2017

0
862

Geçen hafta Euro, Avrupa MB başkanının açıklamalarıyla TL ve diğer para birimleri karşısında yükselişe geçti. BIST-100 Çarşamba gününe kadar artarak, 107 bini geçti, ancak Almanya ile olan ilişkilerin gerginleşmesi sonucu azalış göstererek; haftayı 106.843 den kapadı. BIST -100 ün haftalık artışı %1.5 oranında oldu. Gram altın haftalık olarak % 2.1 arttı. Geçen hafta yurtiçinde kabine değişiklikleri piyasalarda olumlu algılandı. Fitch’in açıkladığı kredi değerlemesi ile kredi notu bir kademe düşürülerek BB+ ya indi. Görünüm olarak ise “durağan” AGerekçe olarak da siyasi gelişmeler ve güvenlik durumu gösterildi. Dış finansman kırılganlığına dikkat çekildi ve benzer ülkelere göre daha iyi bir durum olduğu vurgulandı.
Gelecek hafta açıklanacak olan başlıca konular ise şöyle sıralanabilir:
Pazartesi günü OPEC toplantısı yapılacak. Nijerya ve Libya’nın üretimleri gündeme gelebilir, ancak toplantıdan önemli bir sonuç beklenmiyor. ABD de kaya gazı üretimi ve petrol stoklarının azalışı piyasaları ve fiyatları asıl etkileyen faktörlerdir. Petrol fiyatları yıl başından beri %15 oranında azaldı.Son 1 haftadır altında artış dikkat çekti


Salı günü kapasite kullanım oranları açıklanacak. KKO oranları Mart 2017 de %74.9, Mayıs ‘ta %78.8 oldu ve yükseliş eğilimi gösteriyor. Ağustos ayında uzun bayram tatilinin de etkisiyle KKO azalacaktır. Aynı gün İtalya sanayi sipariş ve satış verileri, Güney Afrika’nın %28 civarında beklenen 2. Çeyrek işsizlik verileri açıklanacak. ABD tüketici güveni açıklanacak.
ABD TÜKETİCİ GÜVENİ *
OCAK 111.6
ŞUBAT 114.8
MART 125.6
NİSAN 120.3
MAYIS 117.9
HAZIRAN 118.9
TEMMUZ(TAHMIN)116
*Tüketici Güven endeksi, 2013 yılından beri yükseliş trendinde olup,ABD de 5000 hane halkının mevcut durum ve geleceğe ilişkin beklentilerine dair +,- ve nötr cevapları derlenerek oluşturulmaktadır.

26 Temmuz günü İngiltere’nin 2. Çeyrek GSYİH açıklanacak. Bretix sonrası merakla bekleniyor .%1 oranında artış beklenen ABD Haziran ayı konut satışları, azalış beklenen ABD ham petrol stokları, kalorifer yakıtı ve benzin stokları açıklanacak.
Çarşamba günü Türkiye -AB toplantısı yapılacak. ABD de FED toplantısı yapılacak.
Perşembe günü TCMB faiz konusundaki kararını açıklayacak. Cuma günü ABD nin %2.5 yıllık olması beklenen büyüme rakamı açıklanacak. Hafta boyunca ABD de önemli şirket bilançoları açıklanacak. Borsaların hareketlenmesi beklenebilir.
Önümüzdeki haftada BİST te yer alan bazı şirketlerin dönemsel bilançoları açıklanacak. Türk Telekom, Akbank, Garanti Bankası bilançoları bu hafta açıklanacak.