EKONOMİK GÖRÜNÜM 28 KASIM 2018

0
426

 

ABD piyasaları geçen hafta Perşembe ve Cuma günleri kapalıydı. Avrupa piyasaları ise, İtalya’nın bütçesinin AB tarafından reddedilmesinin şokunu yaşadılar. İtalya’nın bütçe açığının %2.2. olması bekleniyor.

Kripto paralar yılbaşından beri en düşük düzeylerine geriledi.

Pazartesi günü Türkiye’de kapasite kullanım oranı açıklandı. Ekim 2018 de %75.4 olan KKO ,Kasım 2018 de 74.1    oldu KKO ,eskiden TUİK tarafından hesaplanarak açıklanıyordu. Şimdi TC Merkez Bankası tarafından açıklanmaktadır.

Türkiye’de ipotekli  konut satışları Ekim’de yıllık olarak %79.1 oranında azaldı. Ocak-Ekim 2018 de 885 bin adet ipoteksiz satış oldu. 264 bin satış ise ipotekli yapıldı.  Kredi faizlerinin yükselişi  ipotekli satışları azalttı. İnşaat maliyetlerindeki artışın konut fiyatlarına yansıması, lüks konut sayısındaki arzın talepten çok fazla olması ,alternatif yatırım alanlarındaki yüksek getiri konut piyasasındaki durgunluğun diğer nedenleridir.i.

Önümüzdeki günlerdeki önemli olaylar ise şöyle sıralanabilir:

. Bugün ABD ipotek başvuruları  ve 30 Yıllık ipotek oranları açıklanacak.

Hafta sonu G20 zırvesi Arjantin’de yapılacak. ABD Başkanı Trump’ın, Çin Devlet  Başkanı Ji ile bir görüşme yapacağı, eğer bir anlaşma yapılırsa, Ticaret savaşlarında yumuşma olacağı, aksi taktirde ABD ‘nin Çin mallarına daha fazla gümrük vergileri getirebileceği düşünülüyor.

11 Aralık 2018 de İngiliz Parlamentosu’nda  Bretix oylanacak. İngiltere AB nden ayrıldığı için sembolik bir tazminat ödeyecek. Kesin ayrılma tarihi ise   Nisan 2019.      .