EKONOMİK GÖRÜNÜM 3 OCAK 2017

0
977

3 Ocak Salı günü enflasyon ve dış ticaret verileri açıklandı. Buna göre,2016 ihracatı binde 8 azalışla 142.6 milyon dolar oldu. Türk lirasının dolar ve Euro karşısındaki kaybı, önümüzdeki dönemde ihracatımızı miktar olarak artırsa bile, değer olarak düşürebilir. Kısaca, daha çok ürünü daha az bedelle ihraç edebiliriz.

3 Ocak günü açıklana diğer bir önemli veri ise, Aralık ayı enflasyonu oldu. TÜFE Aralık 2016 da beklentilerin üzerinde gelerek, %1.64 olarak gerçekleşti. Yıllık enflasyon ise %8.53 oldu. Aralık 2016 da enflasyonun yüksek çıkmasının nedeni, gıda ürünlerine mevsimsel olarak gelen zamlar ile, tütün ve alkol ürünlerine yapılan yüksek zamlar oldu. Ocak ayı enflasyonu ise, ağır kış koşulları nedeniyle gıda fiyatlarına gelecek yüksek zamlar nedeniyle yüksek çıkabilir.Veri açıklandıktan sonra, dövizde hareketlenme oldu.

Aralık 2016 da doğalgazdan elektrik üreten şirketlerin yüksek maliyetler nedeniyle elektriği kesmeleri, sinai üretimde azalmalara neden oldu. Bu nedenle Aralık 2016 da KKO düşük olabilir. Bu sorunun ağır kış koşulları nedeniyle Ocak ve Şubatta da süreceğini tahmin ediyorum.

Yurtdışı piyasalara bir göz atacak olursak,bu haftanın ilk günü birçok ülkede yılbaşı tatiliydi, piyasalar kapalıydı. 2  Ocak günü Hollanda ve Fransa’da HB ihaleleri yapıldı. Her iki ülkede de HB faizleri az da olsa değişti.3 Ocak Salı günü Japonya ve Yeni Zelanda’da yılbaşı tatili sürerken, Almanya’da işsizlik oranın %6 olarak aynı kaldığını ancak işsiz sayının arttığını görüyoruz. 4 Ocak Çarşamba günü İtalya’da TÜFE, Fransa’da ÜFE ve Euro bölgesinde TÜFE verileri açıklanacak .Euro bölgesinde TÜFE nin yıllık %0.6-1 arasında olacağı tahmin ediliyor. Aynı gün ABD de 260.0000 civarında olması beklenen işsizlik haklarından yararlanma başvuruları açıklanacak. 6 Ocak Cuma günü ise Almanya ‘nın Kasım ayı perakende satışları, Fransa dış ticaret verileri, %4.5 civarında olması beklenen ABD Aralık ayı işsizlik oranı açıklanacak.