EKONOMİK GÖRÜNÜM 30 eylül 2019

0
199

Geçen hafta, uluslar arası piyasalarda , petrol fiyatları ,S.arabistanın  üretimindeki  artışıyla, bir hafta önceki fiyatlarına inerken, yurtiçinde, özellikle haftanın son günü görülen güçlü yabancı alımlarıyla BİST  bir haftada %4,9   oranında değer kazandı. Yükseliş daha çok bankacılık hisseleriyle, beklentisi olan hisselerde gerçekleşti. BİST 100  haftayı 105.152 puandan kapattı.Geçen hafta dolar %1.17, euro %1.98 oranında azalırken,Cumhuriyet altınının fiyatı  %1.95 oranında düştü.

Mevduat faizlerinde görülen az da olsa azalış, üç kamu bankasının taşıt alımlarında kredi faiz oranlarını düşürecek olması hafta içindeki pozitif yorumlanabilecek gelişmelerdi . Kredi faizlerindeki düşüş, borsaya kote olan otomotiv hisselerinin son çeyrek bilançolarına olumlu bir şekilde yansıyacaktır. Ekonomide belirli bir ağırlığı olan otomotiv sektörüne de canlanma getirecektir.

Önümüzdeki hafta, Türkiye’de Eylül ayı enflasyonu,dış ticaret dengesi  açıklanacak.ABD’de Fed başkanı Powell, bir konuşma yapacak, konuşmasında faiz indirimine ilişkin açıklama yapabilir mi merakla bekleniyor.Muhtemelen bu yıl içinde başka bir faiz indirimi olmayacaktır.ABD-Çin arasındaki ticari heyetleri görüşmeleri 10-11 Ekim’de Washington’da yapılacak.ABD-İran arasındaki gerilimde ise yumuşama sinyalleri var.Bütün bu gelişmeler, uluslar arası piyasalarda iyimserliği artırdı.