EKONOMİK GÖRÜNÜM 4 EYLÜL 2019

0
190

Uzun süredir yazmıyordum.çok kısa ifade etmem gerekirse, altının Ekim sonuna kadar yükselen trendini koruyacağını düşünüyorum. Kesin olmasa da Hindistan gibi büyük altın tüketicisi ülkelerin talepleri bu dönemde canlı olacaktır.

BİST ‘e gelecek olursak;Ekim sonunda açıklanmaya başlanacak olan 9 aylık bilançolarda, canlı geçen turizm sezonu, özellikle ulaştırma ve turizm hisselerini olumlu etkileyebilir. (yeni havalimanına taşınma maliyetlerine rağmen)Geçtiğimiz günlerde büyüme verileri açıklandı. Büyümede asıl trendi 3. ve özellikle 4. çeyrek belirleyecek. 2. çeyrekte tarım sektörün dışında ekonomik küçülme yaşandı. Tarımda üretim artışı şüphesiz ki sevindirici, ancak asıl büyümesi gereken sektörler küçüldü.İnşaat sektöründe belirgin bir yavaşlama ve küçülme gözlemleniyor. inşaat maliyetleri arttığı için , fiyatlarda indirim yapılamıyor ve talep yetersizliği, konut kredisi faiz oranlarının halen yüksek olması yeni alıcıların piyasaya girmesini zorlaştırıyor.

Yurtdışında özellikle Hong-Kong ‘daki gösteriler ve ABD -Çin ‘in sürekli olarak gümrük vergileri konusunda restleşmeleri, önümüzdeki dönemde kaygı verici gelişmeler olarak ortaya çıkıyor. ABD tahvillerinin önemli bir kısmı Çin ve Japonya’nın elinde yatırım amaçlı olarak tutulduğundan;uzun dönemde anlaşmazlıkların uzlaşmayla sonuçlanması kaçınılmazdır.