EKONOMİK GÖRÜNÜM 6.2.2017

0
856

EKONOMİK GÖRÜNÜM 6.2.2017

Hem siyasi hem de ekonomik gündem bakımından   yoğun bir haftayı geride bıraktık. Referandum muhtemelen Nisan ayının ilk yarısında yapılacak. Geçen hafta İngiltere başbakanı May ve Almanya şansölyesi Merkel Türkiye’ye geldiler. Ayrıca, enflasyon verileri açıklandı. Hükümet iç talebi canlandıracağı düşünülen ÖTV de indirimleri açıkladı. 3 Şubat 2017 de enflasyon verileri açıklandı.

TÜFE de en yüksek artış aylık %6.37 ile gıda ve alkolsüz içeceklerde oldu. Yıllık olarak en yüksek artış ise, %22.9 ile alkollü içecekler ve tütünde oldu. Enflasyonun Şubat ve Mart’ta taşımacılık giderlerinin artışıyla gıda fiyatlarındaki muhtemel yükselişin de etkisiyle çift haneli rakamlara ulaşabileceği tahmin ediliyor. Geçen hafta IMF Türkiye’nin büyüme tahminini %3.5 olarak açıkladı.

Geçen hafta başında dolar 3.80 i, Euro ise 4.08 i görürken, hafta sonu düşerek, sırasıyla 3.69 ve 3.98 e kadar indi. BİST haftayı günlük %1.14 artışla 88390’ dan kapattı. Şubat ayı başında beyaz eşyada ÖTV oranı %0 a, mobilyada %18 den %8 e indirildi. Bu önlemle iç talepte ertelenmiş taleplerde canlanma beklenebilir.

Geçen hafta ABD de tarım dışı istihdamın 180 bin kişi artması beklenirken; beklentilerin üstüne çıkarak,227 bin kişi arttı. ABD de işsizlik oranı %4.8 olarak açıklandı. ABD ‘de Trump sonrası istihdam verilerinde iyileşme olabilir.

Gelecek hafta   dünya ekonomilerinde açıklanması beklenen önemli veriler ise şöyle sıralanıyor:

7 Şubatta Yeni Zelanda ve Hindistan’da faiz oranları açıklanacak. Aynı gün, ABD nin Aralık ayı iş imkanları ve personel değişim oranları açıklanacak. ABD de Aralık- Ocak aylarında yoğun personel değişimi yaşandığından; bu veri önem taşımaktadır.