EKONOMİK GÖRÜNÜM 6.6.2017

0
797

Haftanın ilk günü, Türkiye ekonomisi için önemli olan Mayıs ayı enflasyon verisi açıklandı. TÜFE aylık %0,45 artışla mevsimsel olarak düşüş trendine girdi. Yıllık enflasyon %11.8 den %11.7 ye düştü. Önümüzdeki aylarda gıda fiyatlarındaki azalış nedeniyle Tüfe de azalış beklenebilir. Bu arada, Dünya Bankası, Türkiye’nin 2017 yılı için büyüme tahminini %3 ten %3.5 a yükseltti.

Uluslararası piyasalarda ise, önemli bir petrol ve doğalgaz ihracatçısı olan Katar ile bölge ülkeleri diplomatik ilişkilerini kestiklerini ve hava sahalarını kapattıklarını açıkladılar. Kararın ilk etkisi, petrol fiyatlarında hafif bir yükseliş oldu, karar Quatar Havayollarını da etkileyebilir.

Altının vadeli işlem fiyatları yükselmeye başladı. Altının onsu 1282,1 $, gümüşün onsu 17,54 $ a yükseldi. Altının Ağustos vadeli spot fiyatı 1284.7 $,gümüşün Temmuz vadeli fiyatı ise 17,59 $’a yükseldi. Brend petrolün Ağustos kontratı ise,49,28 $ dan işlem görüyor. Öte yandan bazı GOÜ para birimlerin $ karşısındaki değer kazançları dikkat çekiyor. Bir yıllık fiyat farklarına göre,TL sı $ karşısında %21.4 değer kaybederken, Güney Afrika Randı %17.2,Rus rublesi ise %15.2 oranlarında değer kazandı.

Pazartesi günü ABD ekonomisinin nereye gittiğine dair önemli veriler ve göstergeler açıklandı. Örneğin negatif çıkması beklenen 1.çeyrek tarım dışı sektörlerin verimlilikleri değişmeyerek, sabit kaldı.%2.5-%3 arası beklenen 1. Çeyrek emek maliyetleri beklentilerin altında %2.2 olarak çıktı.ABD de Nisan ayı fabrika siparişleri eksi %0.2 çıktı.

Bugün ABD de Nisan ayı personel değişim oranı açıklanacak. Personel sirkülasyonu yılın son aylarında belirleniyor ve Ocak ayında kesinleşmiş oluyor, ancak, sektörel bazda değişimler yaşanabilir. Çarşamba günü ABD de ipotekli konut satışlarıyla ilgili veriler bekleniyor. Ayrıca enerji stok verileri de açıklanacak. Peşembe günü Japonya’nın GSYİH veriler,Çin Fransa ve Almanya’nın ihracat ve ithalar verileri ve dış ticaret verileri açıklanacak.Önümüzdeki hafta MB nın PPK toplantısı yapılacak.

TEILEN
Önceki İçerikBODRUM
Sonraki İçerikCESME