EKONOMİK GÖRÜNÜM 6 ARALIK 2016

0
873

Haftaya hızlı bir başlangıç yaptık. Bu hafta başında Avusturya seçim sonuçları ve İtalya referandumu sonuçları belli oldu. İtalya Başbakanı istifa etti, Avusturya’da ise Yeşiller Partisi kazanırken, sağ partiler daha yüksek oy aldılar.

Enflasyon rakamları açıklandı. Aylık binde 52 yıllık yüzde 7 oranında arttı. Son dönemlerde içki ve sigaraya yapılan ÖTV artışlarıyla bu ürün grubunda yıllık fiyat artışı %22 ye ulaştı. Enflasyon rakamlarının daha yüksek olabileceği tahmin ediliyordu. Ocak ayında açıklanacak olan Aralık ayı enflasyon  rakamlarının artan gıda ürünleri fiyatları, mevsimsel etkiler , dolara bağlı olan ürün fiyatlarına gelebilecek zamlar nedeniyle daha  yüksek olabileceğini tahmin ediyorum. Ancak, öncü bir gösterge olan çekirdek enflasyon düşük çıktı. Ayrıca Ocak ayında, petrol ve türevi olan ürünlere zamlar gelebilir, çünkü bugün petrol 52 $ ı gördü. Petrol fiyatlarındaki artış ve Euro ve dolar kurlarının yükselişi üretici maliyetini artıracağından; bazı mal gruplarında kademeli zamlar beklenebilir. Altın 1168 seviyesinde olup, 1150-1160 şimdilik destek-direnç olarak görünüyor.

Bu hafta Perşembe günü ekonomik önlemler paketi açıklanacak. Paketteki bazı önlemler hemen uygulamaya konacakken, bazıları Ocak başından itibaren uygulanacak.1 Ocak 2017 den itibaren 45 yaş altı çalışanların otomatik olarak BES ‘E geçecek olmaları, kişilerin gelirlerinin küçük de olsa bir bölümünü tasarruf etmelerini sağlayacaktır. BES sistemi içinde kalan para daha fazlalaşacaktır.

Otomotiv sektöründe ÖTV artışının ilk etkisi, yurtiçi otomobil satışlarının artışı yönünde oldu. Kasım 2016 da otomotiv sektöründe ÖTV artışı ve Türk lirasının dolar karşısındaki değer kaybının fiyatlara yansıyacağı düşünüldüğünden; 122000 adet satış oldu. Satışlar özellikle lüks markalarda oldu. Aralık 2016 da 130000 adet satış olabileceği tahmin ediliyor. 2017 yılında otomobil satışları; kurdaki artışlar, yeni modellerin daha pahalı olması ve ÖTV artışı nedenleriyle düşüşe geçecektir.