EKONOMİK GÖRÜNÜM 6 ŞUBAT 2018

0
609

Dün Ocak ayı enflasyonu beklendiği gibi çift haneli olarak açıklandı. Ocak ayı başında açıklanan zamlar ve mevsimsel nedenlerle meyve sebze fiyatlarındaki artışla enflasyon %11 i aştı. Bu trendin önümüzdeki aylarda da devam edeceğini, enflasyonun çift haneli durumunu koruyacağını tahmin ediyorum.

Dün en önemli gelişme ABD borsalarında tüm zamanların en büyük çöküşünün yaşanması oldu.Dow Jones %4.6 ,Standart & Poors %4.1,Nasdax %3,53 oranlarında değer kaybetti. ABD de bütçenin onaylanmaması ve devletin kapanması, kamu hizmetlerinin sınırlı yürütülmesi, devlet memurlarının maaşlarını almayarak bütçe onaylana kadar zorunlu izne çıkmaları anlamına geliyor. Bazı memurların da sözleşmeleri yenilenmeyebilir. Trump, 2 Şubat’a kadar geçici olarak bu sorunu çözmüştü.Bence, borsalardaki sert düşüş bundan kaynaklandı.Ayrıca, kripto paralarda sert düşüşler, ABD bankalarının kredi kartıyla kripto para alınamayacağının ardından keskinleşti.ABD deki düşüş, bütün dünya borsalarını da etkiledi. Salı günü açılışta Nikkei endeksindeki kayıp &%6 dan fazla ve uzakdoğu borsaları da etkileniyor.

BİST 100 düşüş trendine girdi. Perşembe günü binde 41 azaldı,119.044 oldu. Cuma ise binde 78 azalarak,118.119 oldu.Dün de düşüş devam ederek, 116.853 oldu. ABD ve dünya borsalarındaki moral bozukluğu ve sert düşüş, BİST i de olumsuz etkileyebilir.,Piyasada halka arzlara yoğun talep görülüyor. Bu durum, borsaya küsen yatırımcıların yanısıra yeni yerli yatırımcıların da piyasaya ilgi gösterdiği anlamına geliyor. KGF ile sağlanan fonların bir kısmının borsada değerlendirildiğini düşünüyorum.Bazı bilançolarında zarar gösterip, buna rağmen halka arz edilen hisselere ise talep yok. Önümüzdeki dönemde BİST e kote hisse senetlerinin bilançoları açıklanacak.

Bugün geçen yıla göre atış beklenen ABD de iş imkanları ve personel değişim oranı açıklanacak. Geçen yıl 5.8 milyonken, bu yıl 6 milyonu aşması bekleniyor. Çarşamba günü New York, Chicago ve San Fransisco FED başkanları konuşacaklar. Fransa’nın Aralık ayı ihracat ve ithalatı açıklanacak.Ayrıca, ABD de ipotek başvuruları açıklanacak. Geçen yıl %2.6 oranında zalan ipotek başvuruları,bu yıl ekonomik canlanma ve iyimser beklentilerle artabilir.