EKONOMİK GÖRÜNÜM 7.8.2017

0
1029

Geçen hafta TÜİK tarafından Temmuz ayı enflasyon verileri açıklandı. Enflasyon tek haneli rakamlara indi. TÜFE 2017 T emmuz ayında , Haziran’a göre binde 15, geçen yıla göre %9.44 oranında arttı. Son bir yılda alkollü içecekler ve tütün ürünleri %22.2, ulaştırma %13.3, sağlık harcamaları %11.5 oranlarında arttı.Gıda fiyatlarındaki mevsimsel azalış nedeniyle Ağustos ayında da enflasyonun tek haneli durumunu koruyacağını tahmin ediyorum. Ağustos -Eylül’ün ilk günlerinde Kurban bayramı nedeniyle işyerlerinin kapalı olması, tatilin uzun sürme olasılığı ile aylık KKO nı ve ihracat ithalat rakamlarını etkileyecektir.

Geçen hafta açıklanan bir başka rapor da TCMB’nın enflasyon raporu oldu. Gıda fiyatları ve konut kiralarında aşağı yönlü trend devam ederse, enflasyonda azalış trendi sürebilir. Halen faiz geliri, konut kira gelirinin üzerinde olduğundan, yatırım amaçlı konut alımının azaldığı görülüyor.

Geçen hafta 1000 Megavatlık rüzgar enerjisi ihalesini,3.48 cent/kwsaat teklifini veren Siemens-Türkerler-Kalyon konsorsiyumu kazandı.Bundan sonra yapılacak olan ihalelerde teknolojinin ilerlemesiyle maliyetlerin ucuzlayacağı düşünülürse, daha düşük teklifler gelmesi beklenebilir.

Geçen hafta AB işsizlik oranı açıklandı. En yüksek işsizlik oranı görülen ülkeler % 22.5 ile Yunanistan, %21.7 ile ispanya ve %11.3 ile İtalya oldu. Pazartesi günü açıklanan verilere göre ise, Türkiye’de ihracatın ithalatı karşılama oranı %68.7 oldu.AB genç issizlik oranlarıyla ilgili bir tablo aşağıdadır:

Gelecek hafta açıklanacak olan önemli ekonomik göstergeler ve beklentiler ise şöyle sıralanıyor.

7 Ağustos ta İsviçre’nin Temmuz ayı enflasyonu açıklanacak. 1. Çeyrekte %27.7 olan Güney Afrika işsizlik oranı açıklanacak. Güney Afrika ‘da halen 6.2 milyon kişi işsiz.

8 Ağustos’ta daha önce %3 olan İsviçre işsizlik oranı , Almanya’nın Haziran ayı ihracat  ve ithalatı açıklanacak. Almanya ihracatında Mayısa göre yavaşlama bekleniyor.Ayrıca Çin’in Temmuz ayı dış ticaret verileri açıklanacak. İthalat büyüme oranı ihracata göre daha yüksek ve %16 civarında olması bekleniyor.

9 Ağustos Çarşamba günü Çin’in temmuz ayı enflasyonu açıklanacak. Aynı gün ABD ham petrol stokları, benzin stokları ve üretimi açıklanacak.Geçen ay bu stoklar azalmıştı, yine azalış bekliyorum.

10 Ağustos’ta İngilter’nin Haziran ayı inşaat,sanayi ve imalat üretim verileri açıklanacak.

11 Ağustos Cuma günü ABD’nin Temmuz ayı enflasyonu açıklanacak. Tüfe’nin yıllık %2 civarında olması bekleniyor.