EMTİA PİYASALARINA BAKIŞ  6 HAZİRAN 2016

0
897

 

 

Emtia piyasalarında Ekim 2015 ten itibaren genel bir düşüş eğilimi görülüyor. Metal fiyatları, özellikle Çin’in büyüme hızının yavaşlamasından etkilendiğinden; düşmektedir. Gıdada bazı ürünlerde El Nino etkisiyle fiyatlar yükselirken, diğer ürünlerde yüksek rekolte artışları nedeniyle fiyatlar düşüyor.

Petrol fiyatları, OPEC üyesi olan ülkelerin arz fazlası ve Ortadoğu’daki siyasi istikrarsızlık nedenleriyle düşüştedir. 2015 te küresel olarak talebin 1.6 milyon varil/gün , 2016 da 1.2 milyon varil/gün olması bekleniyordu. Bu rakamlar son 5 yılın en yüksek talebi göstermesine rağmen, petrolde arz fazlası fiyatları düşürüyor.Piyasaya İran’ın girmiş olması ve Kanada’daki orman yangını yüzünden üretimin yapılamaması 2016 nın ilk yarısındaki yeni gelişmelerdir. Petrol fiyatlarıyla ABD doları benzer hareketler gösteriyor.2010-2015 döneminde, istisnalar hariç olmak üzere ,bu korelasyon grafikte görülüyor.oil vs dollar

 

Altın fiyatları, ABD faiz oranı artışıyla ilgili gelişmelerden etkileniyor. Bu konuyla ilgili grafik ise aşağıda yer alıyor.

au ri

 

ABD dolarının zayıflığı altın fiyatlarını arttırıyor. Geçmişte, altına fiziki talebi olan petrol üreticisi arap ülkeleri fiyatları arttırıyordu. Petrol fiyatlarının sürekli düşmesi ve bu ülkelerin daha çok gayrımenkul yatırımlarına yönelmeleriyle bu durum değişti.  Günümüzde altın fiyatlarını kısmen ABD ekonomisi, kısmen de  Çin ve Hindistan’ın fiziki talepleri belirliyor.

Metal fiyatları, üretimin yaklaşık olarak yarısını kullanan Çin’in üretimini mal-yoğun alanlara kaydırması nedeniyle küresel bazda azalmaktadır. Metal fiyatları, IMF’in tahminine göre 2016 da %14 oranında azalacak.

Gıda fiyatları ise, 2015 te genel olarak düşmüştür. İstisna olarak; şeker ve palmiye yağı fiyatları, Hindistan ve Malezya’da El Nino’ dan kaynaklanabilecek olan aşırı kuraklık nedeniyle üretim azaldığından; artmıştır. Gıda fiyatlarının böyle istisnalar dışında, 2016 da % 6 düşmesi bekleniyor.

6 Haziran 2016 itibarıyla, vadeli işlem piyasalarına bir göz atacak olursak,Temmuz 2016 vadeli ham petrol 49 dolar, doğalgaz 2447 dolardan işlem görüyor. Altının onsu ise 1243 dolardan(Ağustos 2016 vadeli)işlem görmektedir.aşağıdaki tabloda ,bazı kıymetli madenler ve emtiaların 1 aylık ve 3 yıllık fiyat değişmeleri yer almaktadır. Buna göre;son bir aylık sürede sadece doğalgaz fiyatı %13.02,kahve fiyatı %3.78 oranında artmıştır.