EKİM 2019 İSTANBUL KÜLTÜR-SANAT

0
289

İBB ne bağlı olan Cemal Reşit Rey Salonunda etkinlikler başladı. 21 Ekim 20 de Caz Orkestrası,24 Ekim 20 de İDSO Cumhuriyet Bayramı Konseri, 26 Ekim 20 de Flarmonia İstanbul Adnan Saygun Gecesi yer alacak.

www.crrkonsersalonu.ibb.istanbul

2.11.2019-10.11.2019 tarihleri arasında , Büyükçekmece’de bulunan Tüyap Fuar ve Kongre merkezinde İstanbul Sanat Fuarı, saat 11-19 arası izlenebilir. Aynı yerde aynı tarihlerde , saat 10 da başlayan İstanbul Kitap fuarı da yer alacak..

www.tuyap.com.tr

İstanbul resitalleri:

istanbulrecitals.com/1819/sezon/takvim.html

http://www.istanbulrecitals.com/1819/sezon/takvim.html

www.istanbulrecitals.com/1819/sezon/takvim.html

istanbul Resitalleri 12 Ekim’de ‘Rahmaninov Kraliçesi’ olarak bilinen Ukrayna asıllı Amerikalı piyanist Valentina Lisitsa’yı ağırlıyor. Ardından kırk albümü ve güçlü yorumculuğu ile 21. yüzyılın en sıra dışı piyanistlerinden biri olarak kabul edilen, Rus piyano ekolünün yıldızlarından Nikolai Demidenko, 15 Kasım’da İstanbul Resitalleri kapsamında seyirciyle buluşacak. İsviçre’de düzenlenen Clara Haskil Uluslararası Piyano Yarışması 1999 birincisi, ‘New Ross’ ve ‘Music for Galway’ gibi İrlanda’daki iki önemli festivalin de müzik direktörü olan İrlandalı virtüöz Finghin Collins, 2019’un son resitalini 20 Aralık’ta verecek.

2020 yılının ilk sanatçısı, 18 Ocak’ta Japonya’dan Amerika’ya Wigmore Hall ve Carnegie Hall gibi dünyanın en prestijli salonlarında konserler veren; Çaykovski ve ARD gibi iki önemli uluslararası yarışmanın ödüllü ismi çellist Alexander Chaushian… Yehudi Menuhin (2002) ve Henryk Wieniawski (2011) gibi iki önemli uluslararası keman yarışmasının altın madalyalı ismi SoYoung Yoon ve dünyanın en prestijli piyano yarışmalarından LEEDS’in 2018 ikincisi Mario Haring, 14 Şubat’ta duo resitalde bir araya geliyor. Mozart yorumlarının yanı sıra özellikle Schubert ve Schumann yorumlarıyla dünya çapında büyük beğeni toplayan, 2007’de İngiliz Kraliyet Nişanı CBE ile onurlandırılan, günümüz klasik müzik dünyasının büyük sanatçılarından İngiliz piyanist Imogen Cooper ise 14 Mart’ta seyirci ile buluşacak.

Chandos özel sanatçısı olan, otuzdan fazla albüme ve İngiliz Kraliyet Nişanı OBE’ye sahip İrlandalı usta piyanist Barry Douglas, 10 Nisan’da the seed’de. ABD ‘Van Cliburn’ ve İspanya ‘Paloma O’Shea Santander’ uluslararası piyano yarışmalarındaki ödüllerin ardından 1986’da düzenlenen VIII. Uluslararası Çaykovski Yarışmasında  ‘Altın Madalya’ kazanarak dünya çapında adını duyuran sanatçı, bugün Uzakdoğu’dan Amerika’ya uzanan bir coğrafyada konserler veriyor. 16 Mayıs’ta Sir Simon Rattle ve Yuri Temirkanov gibi ünlü şeflerin gözde piyanistleri arasında yer alan, Mozart sonatları, Gramophone’da ‘Bugüne kadar ki en iyi elli Mozart’ kayıtları arasında gösterilen usta yorumcu, İngiliz piyanist Christian Blackshaw konuk oluyor. İstanbul Resitalleri 13. sezon finali, BBC Music Magazine’nin ‘Kanında müzik var!’ diye tanımladığı, Murray Perahia ve Andras Schiff gibi önemli ustalarla müzik çalışmış, 1991’deki ARD Uluslararası Müzik Yarışması’nı 19 yaşında kazanan en genç piyanist olma ünvanını taşıyan Japon piyanist Momo Kodama ile 12 Haziran’da gerçekleşiyor!

iSTANBUL BİENALİ

Sinema gözüyle Yedinci Kıta

Kamusal program çerçevesinde ayrıca, Pera Müzesi’nde bir film programı gerçekleştirilecek. Pera Film’in 20 Eylül-10 Kasım tarihleri arasında sunacağı program, dünyanın dönüşümünü, medeniyetlerin çağlar boyunca yaşadığı geçişleri ve insanın evrendeki etkilerini ele alan yapımlara yer verecek. Bu filmler, felaket senaryolarından yola çıkan kült yapımlar ve gerçekliği gösteren belgesellerden oluşan bu seçki, ilgililerin sinema tarihine bir de Yedinci Kıta’dan bakmasını hedefliyor.

Seçkideki on uzun metrajlı ve sekiz kısa film arasında, Kanada’nın Kuzey Québec bölgesindeki yerli İnuit halkının hayatını anlatan, sinema tarihinin ilk uzun metrajlı antropoloji belgeseli sayılan Kuzeyli Nanook; Fransız sinemacı, bilim-insanı Jean Painlevé’nin sürreel sinema tarihinde yer edinmiş kısa filmlerinden oluşan Bilimin Sesleri seçkisi; çevrimiçi tanışma siteleri dolandırıcılığı etrafında hikâyesini kurgularken, Gana’daki faillerin bakış açısından tüm bir endüstriyi ortaya koyan belgesel Sakawa ve bir grup astronotun yolunun başka bir gezegene düşmesiyle başlayan bambaşka bir yaşam formunu ele alan Maymunlar Cehennemi de yer alıyor.

İstanbul Bienali’nden Çocuklar ve Aileler Için Özel Etkinlikler

Bebekli Sabahlar

16. İstanbul Bienali kapsamında Bernard van Leer Vakfı desteğiyle yayımlanan çocuk kitabına ek olarak ebeveynler ve bakım verenleri 0-18 aylık bebekleriyle birlikte Yedinci Kıta’yı deneyimlemeye çağıran İstanbul Bienali’nde Bebekli Sabahlar turları da düzenleniyor. Bienal süresince her Çarşamba, Pera Müzesi’nde saat 10.00-11.00 arası ücretsiz olarak gerçekleştirilecek turlara katılım için rezervasyon yaptırmak gerekiyor.

Çocuklar ve Gençler için Öğrenme Programı

16. İstanbul Bienali, çocuklar ve gençlerin bienal ile tanışmasını sağlayan bir program da sunuyor. Pera Müzesi işbirliğiyle bienal kapsamında müzede yapıtları sergilenen on üç sanatçının çalışmasından esinlenerek çocuklar ve gençlere yönelik ücretsiz atölyeler düzenleniyor. Atölye çalışmalarında katılımcılar, iklim krizi, nesli tükenmekte olan canlılar, enerji kaynakları ve insanların dünyadaki ekosistem üzerindeki küresel etkisi üzerine sorular sorup tartışmalar yürütme, farkındalık kazanma ve kendi eserlerini yaratma imkânını yakalıyor.

Bienal boyunca çocuklar ve gençlere yönelik olarak ücretsiz gerçekleştirilecek öğrenme programı, 17 Eylül-10 Kasım tarihleri arasında bienalin açık kaldığı süre boyunca devam edecek. Atölyeler Pazartesi hariç her gün Pera Müzesi’nde gerçekleştirilecek. Atölye kapasiteleri okul grupları için 30, hafta sonu grupları için 15 kişiyle sınırlıdır. Bu nedenle atölyelere katılım Pera Müzesi web sitesinden ulaşılabilen rezervasyon formu üzerinden gerçekleştirilmektedir.

16. İstanbul Bienali: Yedinci Kıta

Fransız akademisyen ve yazar Nicolas Bourriaud küratörlüğünde, Yedinci Kıta teması altında gerçekleştirilecek bienal, dünyanın dört bir yanından 56 sanatçı ve sanatçı kolektifinin, insanlığın sebep olduğu doğal veya kültürel atıklara odaklanan güncel sanat çalışmalarını İstanbul’da izleyicilerle buluşturacak. Yurt içinden ve yurt dışından sanatçıların 16. İstanbul Bienali için özel ürettiği 36 yeni eser de ilk kez İstanbul’da görülebilecek.

16. İstanbul Bienali bu yıl Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, İstanbul Resim ve Heykel Müzesi’nin Tophane’deki yeni binasının yanı sıra Pera Müzesi ve Büyükada’da ziyaretçilerini ağırlayacak.

16. İstanbul Bienali, başlığını okyanuslarda yüzen devasa atık yığınına bilim çevrelerinin verdiği isimden alıyor: Yedinci Kıta. Bienal sergileri, gerçek bir kıta olmaktan çok hayali bir nesne ve insanlığın yeni durumuna dair bir metafor olarak görülebilecek bu olguyu keşfetmek için yola çıkıyor. Bienal, insanların sebep olduğu doğal veya kültürel atıklara antropoloji veya arkeolojinin araçlarıyla bakan güncel sanat çalışmalarına yer vererek sanat ve ekoloji arasındaki ilişkiyi de tartışmaya açmayı hedefliyor.

Ziyaret ve Akreditasyon

16. İstanbul Bienali, 14 Eylül-10 Kasım tarihleri arasında tüm mekânlarda ücretsiz olarak gezilebilecek.

Ücretsiz davetiye için başvuru formunu dolduran sanatseverlere sergi mekânlarına girişlerini sağlayacak bir karekod gönderilecek. Sanatseverler karekodlu davetiyelerinin bir çıktısını ya da telefon ekranlarındaki dijital karekodu mekân girişlerindeki okuyuculara taratarak sergi mekânlarına giriş yapabilecek.

Bienalin ön izleme günleri bu sene, basın mensupları için 10–13 Eylül 2019, profesyoneller için ise 12–13 Eylül 2019 olacak.


SERGİLER

 

öz/çeviri-m

Tarihler: 10 Eylül 2019 Salı ~ 31 Ekim 2019 Perşembe

YerAkbank Sanat

Adres: İstiklal Cad. No:8,Taksim Beyoğlu İstanbul

Telefon: 0212 252 35 00-01

Faks: 0212 245 12 28

Webhttp://www.akbanksanat.com

SÖYLENİR VE YARIM KALIR BÜTÜN AŞKLAR YERYÜZÜNDE II

14 EYLÜL 2019 – 8 MART 2020

KOLEKSİYON SERGİSİ
KÜRATÖR: NECMİ SÖNMEZ

Bugünün İmgeleri

Söylenir ve Yarım Kalır Bütün Aşklar Yeryüzünde II
Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu sergisi üzerine

2019 yılında Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu için hazırlanan sergilerin çıkış noktası, Modern Türk şiirinin zirvelerinden biri olarak değerlendirilen Turgut Uyar. Söylenir ve Yarım Kalır Bütün Aşklar Yeryüzünde II sergisi, Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu’na katılan yeni eserleri, Perili Köşk’ün değişen mimarisiyle birlikte yorumlarken, şiirin ve görsel formların imgesel birlikteliğinden hareket etmektedir. Şiirin dönüştürücü gücüyle sergi, günümüz teknolojisinin farklı dijital olanaklarıyla gerçekleştirilen yeni medya eserlerden oluşan çağdaş sanat koleksiyonuna farklı bakış açıları getirmeyi hedefliyor.

Uluslararası çağdaş sanatın önemli temsilcilerinin çalışmalarını bir araya getiren sergide Turgut Uyar’ın (1927-1985) etkisini yitirmemiş olan dizeleri izleyiciler için farklı bir yol göstericiliğini üstleniyor. Dünyanın farklı coğrafyalarında yaşayan sanatçıların video heykelinden fotoğrafa, neon yerleştirmelerinden interaktif rölyeflere, alışılmadık teknikleri kullanarak gerçekleştirdikleri “deneysel” çalışmaları, her şeyden önce son derece hızlı bir şekilde günlük hayatı etkisi altına alan dijital devrimin farklı yansımalarını gündeme getiriyor. Bu birbirinden farklı sanatsal yorumları ortak paydalar altında toplamak mümkün değil; günümüzün farklı ekonomik, sosyal, estetik sorunlarına gönderme yapan çalışmalar, izleyicileri pasiflikten kurtarıp aktifleşmeye, katılımcılığa, davet ederek, Uyar’ın şiirinde en yetkin ifadesini bulan “bugünün sıkıntılarını” görselleştiriyor. Sergi bu bağlamda “geçirgen” sorular ve yanıtlarla günümüze ait metaforları izleyicilere sunuyor.

Basın bülteni için lütfen tıklayınız.

 

 

  • MÜZELER:

Haziran 2019 da yeni restore edilen Tekfur Sarayı açıldı. Sarayda cam ve seramik atelyeleri yer alıyor.

 

İstanbul Arkeoloji Müzeleri’nin yakınlarında Ayasofya,Topkapı ve Aya İrini müzeleri bulunmaktadır.

 

Ayasofya Müzesi (Haglia Sofia Museum)

15 Nisan 31 Ekim arası 9-19 arası açık,

1 Kasım-15 Nisan arası 9-17 arası açık

+902125221750

Kariye Müzesi

15 Nisan 25 Ekim arası 9-19 arası açık,

25 Ekim 15 Nisan arası 9-17 arası açık