GELECEĞİN MESLEKLERİ

0
1362

1GELECEĞİN MESLEKLERİ

Önümüzdeki 5-10 yıl içinde bazı meslekler tamamen yok olurken, bazı yeni ve daha önce  hiç duyulmamış meslekler öne çıkacak, önem kazanacak. Teknolojik gelişmeler ve hızlı iletişim olanakları buna neden olacak. Bana göre yakın bir gelecekte yok olacak meslekler:

1.Çağrı merkezi elemanları( insan yerine akıllı teknolojiler kullanılacak)

2.Sigorta eksperleri

3.Tamirciler(fiyatların ucuzlamasıyla  ,kullan-at yaygınlaşacak)

4.Bankalardaki veznedarlar ve gişe elemanları(banka müşterileri şubeye gitme yerine çağrı merkezi ve atm kullanacaklar ve işlemlerini cep telefonundan bitirecekler)

5.Muhasebeciler(programlama ile bu meslek ortadan kalkabilir)

6.Gelecekte otomobiller ve her türlü taşıma aracı sürücüsüz hareket edebilecek, bunun için yazılımlar geliştiriliyor. Önümüzdeki 10 yıllık dönemde ABD de 3.5 milyon TIR sürücüsünün işsiz kalabileceği öngörülüyor ve bu insanlara işsiz kalmamaları için yeni vasıflar kazandırılması gerektiği söyleniyor.

7.Garsonlar,resepsiyonist ve servis elemanları yerine robotlar çalıştırılacak.

8.Simultane tercümanlar yerine diller arasında kusursuz tercüme yapabilen bilgisayar programları halen geliştiriliyor.

9.Çevre kirliliğine yolaçan teknolojileri kullanan her türlü endüstrinin insanlığın geleceği için,bu üretim teknikleri yerine daha çevreci teknikleri kullanacağını ümit ediyorum. Termik santral yerine, güneş,rüzgar enerjisi kullanımı gibi. Türkiye’de yok olmakta olan meslekler:

1.Yorgancılık

2.Nalbantlık,semercilik:Binek hayvanı kullanımının azalışı ile, sayıca azalıyor.

3.Bakırcılık,kalaycılık

4.El halıcılığı:İnsanlar makına halılarını hem ucuz olduğu hem de modern desenleri nedeniyle tercih ediyorlar.

5.Keçecilik:Tire’de birkaç atelyede üretmi devam ediyor.

 

Yükselecek meslekler:

Çok yakın bir gelecekte giyilebilir teknoloji (cep telefonu yerine saat, gözlük yerine gelişmiş mercekler, sakatlar için protezler gibi) yaygınlaşacak. Fiziksel güç gerektiren işlerde robotlar kullanıldığından, insanların çalışma saatleri azalırken, boş zamanları artacak. Ayrıca, araçlar şöforsüz işletilerek, istenilen rotayı takip ettiğinden, trafik kazası ortadan kalkacak. Akıllı evlerde herkes kendi enerjisini, geri dönüşümlü suyunu üretebilecek, enerji firmaları küçülecek. Fabrikalarda montaj ve üretim bantlarında işçiler yerine, işin yapısına göre üretilmiş robotlar kullanılacak,üretim maliyetleri azalırken, birçok insan işsiz kalabilecek. Sağlık sektöründe akıllı teknolojilerin kullanımı, insan ömrünü uzatacaktır. Halen bazı ince ameliyatlarda robotlar kullanılıyor, ilerde bu daha da artacaktır. Örneğin deri kanseri teşhisinde ,bilgisayarlar %95 oranında doğru teşhis yapabilirken, çok tecrübeli bir dermatolog daha düşük bir oranda doğru teşhis yapabilmektedir. Yakın gelw2ecekte yıldızı parlayacak meslekler ise:

1.Bilgi teknolojileri

2.Veri analizcileri, araştırmacılar(Her ne kadar gelişen ülkelerde araştırmaya önem verilmese de ,  ileri ülkelerde böyle bir durum var!)Bir görüşe göre, sürekli aynı raporları yazanlar işsiz kalacak, yani farklı fikir üretemeyen sürekli kendini tekrar edenlerin raporlarını artık robotlar üretecekler.

  1. Kişiye özel reçeteler veren tıp doktorları ve diyetisyenler

4.Giyilebilir teknoloji uzmanları

5.Robot programcıları

6.Bilgisayarlı tasarım ve yaratıcılık gerektiren meslekler

7.Akıllı tekstil üretimi(leke tutmayan, renk değiştiren, ütü gerektirmeyen ürünler)

8.Acil durum yönetmenleri

9.Zihin sağlığı,madde bağımlılığı uzmanları,psikologlar(artan sayıda uyuşurucu, alkol bağımlısı ve akıl hastası olabilir.)

10.Çevre kirliği ,evsel ve endüstriyel atık azaltma teknolojileri

Gelecekte, evde çalışmanın yaygınlaşacağı, fakat, takım çalışmasının önem taşıyacağını düşünüyorum. Boş zamanların artışıyla hobiler de çeşitlenebilecektir.

TEILEN
Önceki İçerikİNCİR
Sonraki İçerikBİBER DOLMASI