PİYASALARIN GÖRÜNÜMÜ (21.4.2016)

0
951

PİYASALARDA GÖRÜNÜM 21.4.2016

2016 yılı başlarında Çin piyasaları ve FED kararları beklentileriyle olumsuz bir açılış yapan yükselen piyasalar(emerging markets) beklentilerin değişmesiyle, pozitife döndü. GOÜ piyasalarına yatırımcıların ilgisi devam ediyor. Geçen haftanın uluslararası piyasalarda göze çarpan bir gelişmesi de Doha’da yapılan petrol üretim ve fiyat toplantısında bir uzlaşma olmamasıyla petrol fiyatları düşüşe geçti. Petrol üreticileri arasındaki anlaşmanın Haziran’daki OPEC toplantısında olması bekleniyor.

Yurtiçi gelişmeler ise şöyle özetlenebilir: 3 Nisan’da açıklanan enflasyon verileriyle, yıllık enflasyon %7.54 e indi. Mayıs-Ağustos döneminde gıda fiyatlarından kaynaklanan enflasyonun daha da ineceğini bekliyorum. Nisan’ın ilk haftasında Moody’s in Türkiye’nin kredi notunu değiştirmeyerek, “yatırım yapılabilir” düzeyde bırakması Türkiye açısından olumlu oldu. Moody’s her yıl 3 kez ülkelerin kredi notunu değerlendiriyor. Yurtiçi önemli bir gelişme de yeni Merkez Bankası Başkanı’nın belirlenmesi oldu.  Para Piyasası Kurulu toplantısında alınacak olan kararların faizler ve BİST Üzerinde pozitif etkisi olması bekleniyor. Moody’s in de etkisiyle gösterge tahvil faizinin %9-9.5 aralığına inmesi $/TL paritesini de olumlu etkiledi.

BİST PAZARTESİ(20.4.2016) itibarıyla kritik bir eşikte yer alıyor.Teknik açıdan omuz baş omuz formasyonu oluşturursa , çok düşebilir veya tam tersine desteği kırarak, yukarı hareket ederse, endekte yeni rekorlar kırılabilir.Bist 4-7 Nisan’da düştü, 7 Nisandan itibaren yükseliş trendinde.

images