PORTAKAL KABUĞU REÇELİ

0
2680

 

MALZEMELER:

1 kg.kalın kabuklu portakal (4-5 adet)

1 kg. tatlı mandalina suyu (tercihan king-kinin mandalinası )

½ kg. toz şeker( pancar şekeri)

1-2 küçük parça limon tuzu

Kışın vazgeçilmez lezzeti olan portakalın çiçeği çok güzel kokar, kabuğundan yapılan bu reçeli yapmayı öğreten sevgili teyzem emekli öğretmen Nermin Savaş’ı  rahmetle anıyorum.

Yapımı:Portakalların kabuklarını rendenin en ince kısmını kullanarak rendeleyelim. Lazer kesimli rendelerle daha kolay rendeleniyor.Kabuğunu tamamen rendelediğimiz portakalların sadece kabuğunu önce 4 e sonra 8 ve 16 ya bölelim. Bu işlemi yaparken, dünyayı meridiyenlere ayırır gibi kesiyoruz.

Sonra portakalın içi , yenebilir kısmını tamamen çıkarıyoruz ve suyunu çıkararak bekletiyoruz. Portakalın dış kabuklarını ise, yuvarlayarak, bir iğne iplik yardımıyla ipe diziyoruz. Zor gibi görünüyor ama, kolayca bitiyor.

İpe geçirip dizdiğimiz portakalların kabuklarını 5 dk. Kadar haşlıyoruz, böylece acı tadı gidiyor. Sonra suyunu süzüp, mandalina ve portakal suyu ve şekerle önce hızlı ateşte 5 dk. Kadar, sonra yavaş ateşte koyulaşıp reçel kıvamını alana kadar kaynatıp, limon tuzunu ekliyoruz.Soğuyunca ipi çıkarıp, servis ediyoruz, Afiyet olsun.