PRAG

0
2286

PRAG

Çek Cumhuriyeti’nin başkenti olan bu güzel şehirde zaman, adeta ortaçağ’da  dolmuş gibi duruyor.Aşağıda meşhur saat kulesinin 600. yılı nedeniyle yapılan gösterinin videosunu bulacaksınız. 1410 da bunu yapmışlar. Aynı tarihte biz nelerle meşguldük acaba?

 

Ulaşımda metro ve tramvayı kullanabilrsiniz. 1 günlük bilet 110 kc(çek ronası) 6-15 yaş arası çocuklar  ve 60-70 yaş arasındakiler içinse 55 kc(çek kronası)3 günlük bilet ise, 310 KC  ancak gençler ve yaşlılara yok.Bu biletleri makinalardan bozuk para ile veya metroda gişeden alabilrsiniz. Biletleri metro girişinde basmanız gerekiyor. Bazen kontrol oluyor.

Birçok defa gittiğim ve tekrar gidebileceğim bu şehirde şahane konserler ve operalar izledim.Opera binasında son anda 2. Balkonda bilet bulabildiğim Mozart’ın Sihirli Flüt operasını izlemenizi hararetle öneririm. İşlerini nasıl profesyonel yaptıklarını göreceksiniz.Ayrıca operaya nasıl özenerek, en güzel kıyafetlerini giyerek geldiklerini göreceksiniz.Birçok hanım gala olmamasına rağmen çok iddialı tuvaletler giyerek gelmişlerdi.Yılbaşı arifesinde Charles köprüsü üzerinde dinlediğim 4-5 trompetçiden oluşan bir grubun konserini ise asla unutamayacağım.Gerçekten çok güzeldi,hava buz gibi soğuktu, şehrin üstünde bir sis bulutu vardı,müzik bir harikaydı.Orada klasik müziği çok seven annemle babamı andım.Bu girizgahtan sonra konser biletlerini alabileceğiniz Rudelfium binası, nehrin kenarında bulunuyor. Web sitesi: www.Rudolfinum.cz ayrıca, opera ve tiyatro biletlerini alabileceğiniz bilet satış ı ise,22,9,6 veya18 numaralı tramvayın Narodni divadlo durağında indiğinizde,bilet satışı yapılan yerleri bulacaksınız. Yalnız, bileti buradan alsanız dahi, opera farklı bir binada olabilir. Mutlaka nerede olduğunu öğrenin,bilgi veriyorlar,haritada gösteriyorlar.

prag map

Şehirde yürüyerek gezilebilecek ,tavsiye ettiğim birkaç rota var:

1.22 numaralı tramvaya binin, şehrin kalesinin olduğu durakta inin(durağın adı Malostranske namesti),giriş kapısının yanında nöbet tutan askerler göreceksiniz, çünkü burası aynı zamanda cumhurbaşkanı’nın resmi ikametgahı .İlk avluda müze girişi ve turist bilgilendirme bölümleri bulunuyor. Turist information’dan birçok bilgi edinebilirsiniz. İlk avludan girilebilecek olan müzede genellikle klasik yağlıboya eserler bulunuyor. Bir gidişimde gezmiştim, ilginizi çekerse gezebilirsiniz. İlk avludan sonra, meşhur kiliseyi göreceksiniz. Kilisenin üstünde yer alan  korkunç zebani heykelleri gerçekten  dehşet verici. Uzun bir kuyrukta beklerseniz, içini de görebilirsiniz. Kilisenin güneye bakan yüzünde burçları simgeleyen metal heykeller, ayrıca Ademle Havva’yı gösteren renkli duvar freskleri bulunuyor. Buradan bir başka müzeye giriş bulunuyor. Yokuş aşağı yürürseniz, çok ilginç müzeler var. Mesela bir müzede müzik aletleri var ve sürekli olarak şahane müzikler çalınıyor. Seviyorsanız, çok ilgi çekici olabilir. Bir gidişimde Güney Amerika’dan getirilmiş olan İnka Hazineleri sergileniyordu, yani sonsuz sayıda sergi var.

Bu yokuştan inildiğinde , Charles köprüsüne (Karlov mast) ulaşacaksınız.Köprüde birçok seyyar satıcı,portre ressamı var. Heykeller orijinal ve bazıları dokunulmaktan parlıyor.Burada köprüye yukarıdan yürüyerek nasıl geldiğimizi anlattım. Ama tam tersi bir yol da var. O da aşağıdaki güzergah:

 

Prag’da kesinlikle görülmesi gereken bir yer olan Charles köprüsüne en yakın metro durağı  Knzovncke NAM  Meşhur köprünün adı Çekçe Karluv  most köprü üstünde bir heykele dokunduğunuz zaman zenginleşeceğiniz veya Prag’a defalarca geleceğiniz düşünülüyor. İşte şu heykel:prag3

 

Köprüden geçtikten sora, kuzeye doğru yürürseniz, Josefov mahallesine ulaşırsınız. II.dünya Savaşı öncesinde Musevi mahallesi olan bu bölgede çok eski bir mezarlık, soykırım müzesi birçok sinagog bulunuyor. Mezarlıkta, Musevi geleneklerine göre ziyaret edenlerin birçok taş bıraktıkları bir mezar dikkatinizi çekebilir. Çok turistik bir bölge ve birçok hediyelik eşya dükkanı var.  Bu mahallede Rudolfium binası da var. www.Rudolfium.cz Prag’da bazı kiliselerde bedava konserler bulunsada da, senfoni orkestrasının konser biletleri bu binadan alınabilir. Şehirde birçok trio(üçlü),quartet(dörlü) konseri var ve yüksek fiyatlara bilet satıyorlar,bu konuya dikkat edin.

Köprüden sonra yolun karşısına geçip,yürümeye devam ederseniz, meşhur saate ulaşırsınız.Saat 12 de 12 havarinin geçit yaptığını görebilirsiniz.Aşağıdaki gibi:

 

Saat civarında yılbaşı öncesinde büyük bir açık Pazar kuruluyor.Hediyelik eşya ve yiyecekler satılıyor.Bu arada, yılbaşı civarı Prag gerçekten soğuktu, dondum.Pek turist yoktu,oteller ucuzdu,şehir bomboştu,ama yürüyerek gezilecek bir şehir o yüzden kışın pek cazip olmayabilir.

Prag

TEILEN
Önceki İçerikBUDAPEŞTE
Sonraki İçerikistanbul