TC KİMLİK NOSU ÜZERİNE BİR YAZI

0
1664

28 Ekim 2000 de her T.C. vatandaşına (ölmüş olanlar da dahil olmak üzere) bir vatandaşlık numarası verildi. Uygulama ,kamu kurumlarında kolaylık yaratsa bile, kötü niyetli insanların elinde çok kötü sonuçlara yol açabilir.

Kısa bir araştırma sonucu, vatandaşlık numarası ve nüfus bilgileri verilerek, basit bilgisayar programları kullanılarak ,adres bulunabileceğini, finansal her türlü bilginize ulaşılabileceğini gördüm.(ki hayırsever bazı vatandaşlarımız TC no sundan adres bulma linki bile vermiş)Unutmayalım ki bu ülkede her gün birkaç kadın kocaları akrabaları tarafından öldürülüyor, bir de üstüne link vererek, adreslerini buldurursanız ,ne kadar da korkunç bir şeye yardım etmiş olursunuz.

Benim kişisel deneyimim şu: hesabınız bile olmayan bir bankaya gidin, oradaki koruma görevlisi bile ekrandan her türlü bilginizi görür ve emin olun, paraya ihtiyacı olursa, bu bilgiyi satar. Bu konular için acilen önlem alınması gerekiyor. Şu anda sadece e-devlet şifresi bizi koruyor, o kadar.ekip2

Benim önerim şu:

  1. Finansal işlemler için sadece hesabınız olan banka, başka bankalardaki bilgilerinizi görmeksizin işlem yapmalıdır. TC nosu ile bir bankadaki herkes her ekrandan bilgilerinizi görememelidir. Kredi kullanımında (kredi kartı, bireysel kredi, konut kredisi gibi) bilgiler bir merkezden istenmeli ve bilgilere erişim şimdiki kadar kolay olmamalıdır.
  2. İnternette yer alan aile bireylerinin TC nolarını tahmin etme programları kaldırılmalıdır. Bu ülkede bir çok aile arazi, miras davaları yüzünden birbiriyle görüşmüyor. Adres bulma programları ve linkleri de yasaklanmalıdır, aksi taktirde kadın cinayetleri artabilir.
  3. Nüfus müdürlüklerinden vukuatlı nüfus cüzdanı sureti alındığından aile bireylerinin çok özel bilgileri de görülmektedir. (Adresleri, vesayet altında olup olmadıkları vb.) Bu konu üzerinde duyarlılıkla durulmalı, bilgiler gereksiz yere verilmemelidir.
  4. Kimlik fotokopileri kolayca istenmemeli, istendiği zaman da üstüne sadece bilgi amaçlı olduğu belirtilmelidir.
  5. Sadece TC nosu ve kimlik bilgileri verilerek, bilgi erişimi engellenmeli e-devlet sitesindeki güvenlik açıkları kapatılmalıdır.Her vatandaşın e-devlet şifresi alması sağlanmalıdır.

Aşağıdaki linkte TC nosu ve e-devlet şifresiyle nelere ulaşılabileceği kısmen görülüyor:

http://www.kpmgvergi.com/PratikBilgiler/Pages/Vergi-Kimlik-Nosu-Ve-TC-Kimlik-Nosu-Kullanimi-Hakkinda-Duzenlemeler.aspx